70 procent

70% podatek od odpraw i odszkodowań dla prezesów spółek Skarbu Państwa

Od początku 2016 roku zarządzający spółkami Skarbu Państwa płacą nawet 70% podatku od odpraw lub odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji.

Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie na początku 2016 roku miała na celu zniwelować wyjątkowo wysokie odprawy i odszkodowania, jakie często otrzymywali pracownicy spółek Skarbu Państwa.

Obecnie, jeśli odprawa przy wypowiedzeniu umowy o pracę wyniesie więcej niż kwotę 3-miesięcznego wynagrodzenia, od nadwyżki ponad tę kwotę członek zarządu zapłaci podatek dochodowy w wysokości 70%.

Podobnie, jeżeli odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji wyniesie więcej niż 6-miesięczne wynagrodzenie, również od nadwyżki należy zapłacić podatek w wysokości 70%.

Stawka podatku jest zryczałtowana i nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!