70 procent

70% podatek od odpraw i odszkodowań dla prezesów spółek Skarbu Państwa

Od początku 2016 roku zarządzający spółkami Skarbu Państwa płacą nawet 70% podatku od odpraw lub odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji.

Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie na początku 2016 roku miała na celu zniwelować wyjątkowo wysokie odprawy i odszkodowania, jakie często otrzymywali pracownicy spółek Skarbu Państwa.

Obecnie, jeśli odprawa przy wypowiedzeniu umowy o pracę wyniesie więcej niż kwotę 3-miesięcznego wynagrodzenia, od nadwyżki ponad tę kwotę członek zarządu zapłaci podatek dochodowy w wysokości 70%.

Podobnie, jeżeli odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji wyniesie więcej niż 6-miesięczne wynagrodzenie, również od nadwyżki należy zapłacić podatek w wysokości 70%.

Stawka podatku jest zryczałtowana i nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2023 (PIT za 2022)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2023 (PIT za 2022)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2022 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!