stypendium

Pytanie od podatnika: Rozliczenie stypendium

„Jestem studentką i otrzymuję 3 stypendia (żadne nie jest socjalnym), są one od organizacji pozarządowych (fundacji). Otrzymałam od każdej z Fundacji PIT-8C. Pierwszy oraz drugi PIT są na kwotę 1500 zł (czyli łącznie 3000zł) natomiast 3 PIT jest na kwotę 3900 zł (przekracza próg). Czy powinnam dodać do siebie kwoty wszystkich stypendiów, pomniejszyć o 3800 zł i z różnicy obliczyć podatek czy podatek powinnam obliczyć tylko z nadwyżki z PITu na 3900 zł?”

Stypendia dla uczniów i studentów, również otrzymywane od organizacji pożytku publicznego, są zwolnione z podatku do kwoty 3800 zł. Kwota wolna od podatku dotyczy całości przychodu uzyskanego ze stypendiów, a nie kwoty pojedynczego stypendium. W związku z tym, w powyższej sytuacji trzeba dodać do siebie wszystkie kwoty i to będzie przychód. Podatek do zapłacenia będzie oczywiście od nadwyżki dochodu nad kwotą wolną od podatku.

W celu rozliczenia przychodu ze stypendium od fundacji należy wypełnić i złożyć PIT-37.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!