Pytanie od podatnika: Rozliczenie stypendium

stypendium

“Jestem studentką i otrzymuję 3 stypendia (żadne nie jest socjalnym), są one od organizacji pozarządowych (fundacji). Otrzymałam od każdej z Fundacji PIT-8C. Pierwszy oraz drugi PIT są na kwotę 1500 zł (czyli łącznie 3000zł) natomiast 3 PIT jest na kwotę 3900 zł (przekracza próg). Czy powinnam dodać do siebie kwoty wszystkich stypendiów, pomniejszyć o 3800 zł i z różnicy obliczyć podatek czy podatek powinnam obliczyć tylko z nadwyżki z PITu na 3900 zł?”

Stypendia dla uczniów i studentów, również otrzymywane od organizacji pożytku publicznego, są zwolnione z podatku do kwoty 3800 zł. Kwota wolna od podatku dotyczy całości przychodu uzyskanego ze stypendiów, a nie kwoty pojedynczego stypendium. W związku z tym, w powyższej sytuacji trzeba dodać do siebie wszystkie kwoty i to będzie przychód. Podatek do zapłacenia będzie oczywiście od nadwyżki dochodu nad kwotą wolną od podatku.

W celu rozliczenia przychodu ze stypendium od fundacji należy wypełnić i złożyć PIT-37.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.