franki

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – czy jest opodatkowany?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców stanowi pomoc dla „frankowiczów” i innych osób, mających problemy ze spłatą zobowiązania kredytowego. Dzięki funduszowi kredytobiorca w trudnej sytuacji finansowej może przez maksymalnie 18 miesięcy otrzymywać pomoc w wysokości 1500 zł miesięcznie. 

Fundusz przeznaczony jest dla osób, które wzięły kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz spełniają co najmniej jedno z trzech kryteriów:

  • są bezrobotni (nie dotyczy to osób, które same rozwiązały umowę o pracę lub zostały zwolnione dyscyplinarnie),
  • ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczające 60% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego,
  • po zapłaceniu raty kredytu mają do dyspozycji kwotę uprawniającą do otrzymania pomocy społecznej.

Kredytobiorca nie może też posiadać innej nieruchomości ani być najemcą innego mieszkania lub domu.

Wnioski o wsparcie można składać do końca 2018 roku w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Otrzymana pomoc nie jest opodatkowana, zatem nie należy wykazywać środków z Funduszu w deklaracji PIT ani płacić podatku dochodowego.

Należy jednak pamiętać, że pomoc nie jest bezzwrotna. Stanowi więc w praktyce bardziej pożyczkę niż zapomogę. Spłatę otrzymanych środków należy jednak rozpocząć dopiero 2 lata po ostatniej wypłacie, a raty są nieoprocentowane. Spłatę pożyczki należy uregulować w ciągu 8 lat.

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!