Pytanie od podatnika: Obliczenie zaliczki za wynajem prywatny na zasadach ogólnych

mieszkanie

“Jak obliczyć zaliczkę za wynajem prywatny na zasadach ogólnych za styczeń 2017? Jaka jest kwota wolna od podatku? I kwota pomniejszająca podatek?”

Pytanie jest bardzo ogólne ponieważ nie wiemy czy osoba pytająca ma jakieś inne jeszcze źródło przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Jeśli tak to z zasady powinno się obliczać dochód i według niego naliczać zaliczki. Jeśli nie to bierzemy pod uwagę tylko dochód z wynajmu.

Nasz rząd chcąc podwyższyć kwotę wolną od podatku dla najbiedniejszych mocno skomplikował sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

I tak jeśli dochód w pierwszych miesiącach będzie poniżej 6600 zł. zaliczki nie naliczamy. Po przekroczeniu tego progu będziemy musieli obliczając kwotę zmniejszającą podatek posłużyć się wzorem 631,98 zł. x (dochód – 6600 zł.). Stosujemy ten wzór do kwoty dochodu 11000 zł. Obliczona kwotę odejmujemy od 1188 zł. (to kwota zmniejszająca podatek).

Jeżeli dochód przekroczy 11000 zł. ale nie przekroczy 85528 zł. obliczamy zaliczkę mnożąc dochód przez 18% i odejmując kwotę zmniejszającą 556,02 zł.

Jeśli przekroczymy 85528 zł. i nie przekroczymy 127000 zł., czego wszystkim życzę, podatek wyniesie 32% i korygujemy go poprzez obliczenie kwoty zmniejszającej podatek wg. wzoru 556,02 zł. x dochód – 85528 zł.

Po przekroczeniu 127000 zł. (czego życzę jeszcze bardziej) podatek wyniesie 32% i nic już nie będziemy korygować.

Proste prawda? Wiem oczywiście jaka będzie odpowiedź więc śpieszę podpowiedzieć jak sobie radzić. Poszukajcie w internecie na portalach ekonomicznych, podatkowych czy prawnych gotowych kalkulatorów uwzględniających powyższe zasady i wówczas raczej nie popełnicie błędu. Wiarygodny wydaje się kalkulator ze strony www.pit.pl/kalkulatory/

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.