Podatek od Lotto

lottoWygrana w Lotto to marzenie każdego, kto inwestuje w zakup kuponów. Szczęściarze, którzy trafią “piątkę” lub “szóstkę” nie otrzymają jednak pełnej kwoty. Dużą część ich wygranej w formie podatku zabierze urząd skarbowy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych “Wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Osoby, które trafią “trójkę” lub “czwórkę”, nie zapłacą zatem podatku, ponieważ wartość wygranej będzie niższa od 2280 zł. Od większych wygranych należy się jednak podatek. Jest to zryczałtowany podatek dochodowy o wysokości 10%.

Szczęśliwiec, który trafi “szóstkę” podczas kumulacji i wygra, przykładowo 10 mln zł, w rzeczywistości otrzyma więc 9 mln, ponieważ aż 1 mln zł zabierze urząd skarbowy.

Podatek a inne loterie i konkursy

Warto zauważyć, że art. 21 ust. 1 pkt 6a nie mówi nic o teleturniejach telewizyjnych czy konkursach organizowanych w radiu. Tutaj zasady są podobne – podatek wynosi 10%, ale kwota wolna od podatku to jedynie 760 zł.

Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową — jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł (…) (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jak zapłacić podatek od Lotto?

Osoba, która wygrała w Lotto nie musi osobiście płacić podatku ani składać żadnych PIT-ów. Podatek jest potrącany już w momencie wypłaty, tzn. wypłata jest pomniejszona o wartość podatku. Podatek do urzędu skarbowego przekazuje płatnik, którym jest organizator loterii.

Podatnik nie otrzyma od organizatora loterii żadnego PITu, nie musi też wykazywać wygranej w zeznaniu podatkowym.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.