jagody

Sprzedaż jagód a podatek

Sezon na jagody w pełni. Wiele osób dorabia sobie zbierając w lesie jagody i sprzedając je przy drodze. Kierowcy chętnie kupują jagody, czasami zastanawiając się, czy sprzedawca robi to legalnie, nie wydając paragonu i czy należy płacić podatek od takich dochodów. 

Na szczęście, zgodnie z przepisami, jagody, a także zioła, grzyby, maliny, jeżyny czy poziomki dziko rosnące można zbierać i legalnie sprzedawać, nie płacąc od dochodu podatku. Sprzedawca nie ma obowiązki zakładania działalności gospodarczej ani wykazywania dochodów ze sprzedaży owoców leśnych lub grzybów w deklaracji PIT.

Warto jednak wiedzieć, że zwolnienie z podatku dotyczy tylko dziko rosnących jadalnych produktów leśnych. Nie dotyczy zatem np. kory drzew czy choinek. Co więcej, aby sprzedaż owoców leśnych, ziół czy grzybów była nieopodatkowana, musi je sprzedawać osoba, która je zebrała lub członkowie najbliższej rodziny.

Osoby, które dorabiają w wakacje sprzedając jagody i inne produkty leśne przeważnie nie mają też obowiązku wystawiania paragonów. Obowiązek taki powstaje, jeśli obrót ze sprzedaży w roku podatkowym przekroczył 20 000 zł.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!