Numer referencyjny deklaracji podatkowej

Potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej

Numer referencyjny nadawany jest deklaracji podatkowej złożonej przez internet w chwili wprowadzenia jej do systemu informatycznego organu podatkowego. Przyznanie numeru nie oznacza bynajmniej, iż dana deklaracja podatkowa została złożona prawidłowo. Pozytywną (pod względem formalnym) weryfikację potwierdza bowiem dopiero przyznanie numeru UPO.

W procedurach stosowanych przez organy skarbowe numer referencyjny pełni funkcję numeru sprawy, czyli stanowi po prostu przyporządkowanie czynnościom danego podatnika konkretnego numeru.

Nadanie tego numeru nie świadczy od razu o pozytywnej weryfikacji formalnej deklaracji podatkowej. Weryfikacja następuje bowiem już po nadaniu numeru referencyjnego. O spełnieniu obowiązku złożenia rozliczenia PIT informuje dopiero Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Podobnie przedstawia się kwestia daty doręczeniaokreśla ją właśnie UPO, a nie numer referencyjny.

Jeżeli deklaracji podatkowej nie został nadany numer referencyjny, to druk w ogóle nie trafił do systemu. Taka sytuacja może zdarzyć się w efekcie problemu z połączeniem internetowym lub przeciążeniem systemu.

Tagi:
pobierz program do rozliczenia pit

2 komentarze

  1. A ja myślałam, że jak ujrzę przy swojej deklaracji podatkowej numer referencyjny to jest wszystko w porządku. Mam na myśli że moja deklaracja jest prawidłowo złożona, a to jednak nie prawda. Ten numer UPO po jakim czasie od złożenia deklaracji zostaje przyznawany ?

  2. Trzeba uważać, żeby nie pomylić numeru referencyjnego z numerem UPO, ponieważ można się za szybko ucieszyć, bo podczas popełnia błędu w złożonym zeznaniu podatkowym numer referencyjny nic nam o tym nie powie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.