flaga niemiec

Pytanie od podatnika: Dochód w PIT/ZG

„Proszę o pomoc w związku z określeniem dochodu w PIT ZG. Czy dochód to jest kwota brutto, czy może tak jak podczas rozliczenia w Polsce dochód = przychód – kwota uzyskania przychodu? Jak to wygląda w przypadku kwoty dochodu z Niemiec?”

W przypadku Niemiec możemy odliczyć od dochodu brutto, bo taki przyjmujemy, iloczyn dni pobytu w Niemczech x 30% diety ( 49 euro/dzień ). To co nam zostanie wpisujemy do PIT/ZG przyjmując przelicznik kursu walut NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania wynagrodzenia.

Jeśli dochód rozliczamy metodą proporcjonalnego odliczenia, możemy także odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jako koszty uzyskania przychodu. Nie dotyczy to jednak Niemiec, z którego dochód należy rozliczać metodą wyłączenia z progresją.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!