Pytanie od podatnika: Dochód w PIT/ZG

flaga niemiec

“Proszę o pomoc w związku z określeniem dochodu w PIT ZG. Czy dochód to jest kwota brutto, czy może tak jak podczas rozliczenia w Polsce dochód = przychód – kwota uzyskania przychodu? Jak to wygląda w przypadku kwoty dochodu z Niemiec?”

W przypadku Niemiec możemy odliczyć od dochodu brutto, bo taki przyjmujemy, iloczyn dni pobytu w Niemczech x 30% diety ( 49 euro/dzień ). To co nam zostanie wpisujemy do PIT/ZG przyjmując przelicznik kursu walut NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania wynagrodzenia.

Jeśli dochód rozliczamy metodą proporcjonalnego odliczenia, możemy także odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jako koszty uzyskania przychodu. Nie dotyczy to jednak Niemiec, z którego dochód należy rozliczać metodą wyłączenia z progresją.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

2 komentarze

  1. Chyba jednak Pan Jerzy Paluch nie ma racji. Wg interpretacji MF i wielu Urzędów Skarbowych, podatnik osiągający dochody w państwach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą wyłączenia z progresją ( np. Niemcy) “podatnik co do zasady nie ma prawa do odliczenia zagranicznych składek” cytat z http://www.finanse.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=6a13a091-99a7-473b-b472-3d20e07b6bea&groupId=766655

  2. Rzeczywiście podane wyżej informacje były dosyć ogólne, uzupełniliśmy je, aby wszystko było jasne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.