niepełnosprawny

Pytanie od podatnika: Rozliczenie niepełnosprawnego pełnoletniego dziecka

niepełnosprawny

Rodzice wychowują pełnoletnie dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności pobierające rentę. Rodzice rozliczają się wspólnie, pracuje tylko ojciec. Dziecko w ramach renty otrzymało ok. 8000 zł. Czy dochody dziecka trzeba wliczyć do PITu rodziców? Czy rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko i rehabilitacyjnej?

W sytuacji gdy dziecko jest pełnoletnie musi rozliczyć się samodzielnie. Nie ma możliwości łączenia renty dziecka z dochodami rodziców. Jeśli takie dziecko nie jest w stanie samodzielnie złożyć deklaracji podatkowej powinno ustanowić pełnomocnika, którym może być np. jedno z rodziców i tenże rodzic będzie mógł składać w imieniu dziecka zeznania podatkowe. Oczywiście z ulgi rehabilitacyjnej może korzystać w pełni, rodzice mogą też odliczyć ulgę na dziecko.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!