Pytanie od podatnika: Rozliczenie w Polsce dochodów kapitałowych z zagranicy

flaga austrii

“Jestem Obywatelem Austrii z certyfikatem rezydencji podatkowej w Polsce mieszkam tu ponad 183 dni w roku.
Jedyny mój przychod w Polsce to przychody z wynajmu nieruchomości, które rozliczam rocznie PIT-28 (ryczałt 8,5%).
Poza tym mam jeszcze konto i papiery wartościowe w Banku w Austrii i uzyskuje z tego tytułu przychody w Austrii, które tam na miejscu były dotychczas podatkowane bardzo wysokim podatkiem źródłowym w wysokości 35%, bez meldowania dalej do polskiego Urzędu Skarbowego.

ALE w ostatnim czasie państwa Unii Europejskiej przyjęły postanowienia GMSM, zgodnie z którymi nastąpi od 2017 roku wymiana informacji 1:1 dotycząca kont i papierów wartościowych osób, które tak jak ja mają rezydencję podatkową np. w Polsce. Informacje mają być wymieniane od 1.01.2017 a podatek w Austrii dla nierezydentów podatkowych obniżony do wysokości 25-27,5% .

Mój bank w Austrii poinformował mnie, że jeśli dostarczę do niego formularz (“Declaration by individuals for purpose of tax treaty relief at sourse”) potwierdzony przez właściwy Urząd Skarbowy w Polsce, że mam rezydencje podatkowa w Polsce i że Urząd Skarbowy przyjmuje do wiadomości, że mam przychody (powiedzmy) Kapitałowe w Austrii to te przychody nie będą w ogóle opodatkowane w Austrii tylko w Polsce stawka 19% co jest korzystniejsze dla mnie.

Moje pytanie jak mam zgłosić takie przychody (jaki PIT) urzędowi skarbowemu i czy mogę w ten sposób rozliczać sie w Polsce??? Inne pytanie to czy w ogóle nie mając stałej pracy w Polsce musze w PIT-38 , PIT/ZG ???? takie dochody kapitałowe zgłaszać do Urzędu Skarbowego jeśli dotychczas są opodatkowane w Austrii ??”

Dochód z wynajmu nieruchomości rozlicza się niezależnie od innych dochodów. Rozlicza się w kraju położenia nieruchomości.

Jeżeli obywatel innego kraju ma w Polsce tzw. centrum życiowe ( które określa się kryteriami: posiadanie rodziny, posiadanie nieruchomości, przebywanie powyżej 183 dni w danym kraju ), to w Polsce ma też nieograniczony obowiązek podatkowy i tu powinien się rozliczać. Przychody z zysków kapitałowych a takie są wymienione w pytaniu, powinien rozliczać składając PIT-38 oraz PIT/ZG. W Austrii osoba ta powinna się “wymeldować” podatkowo czyli zgłosić fakt posiadania certyfikatu polskiej rezydencji podatkowej i mieszkania w Polsce. Wówczas banki nie będą naliczać podatku w Austrii.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.