flaga austrii

Pytanie od podatnika: Rozliczenie w Polsce dochodów kapitałowych z zagranicy

„Jestem Obywatelem Austrii z certyfikatem rezydencji podatkowej w Polsce mieszkam tu ponad 183 dni w roku.
Jedyny mój przychod w Polsce to przychody z wynajmu nieruchomości, które rozliczam rocznie PIT-28 (ryczałt 8,5%).
Poza tym mam jeszcze konto i papiery wartościowe w Banku w Austrii i uzyskuje z tego tytułu przychody w Austrii, które tam na miejscu były dotychczas podatkowane bardzo wysokim podatkiem źródłowym w wysokości 35%, bez meldowania dalej do polskiego Urzędu Skarbowego.

ALE w ostatnim czasie państwa Unii Europejskiej przyjęły postanowienia GMSM, zgodnie z którymi nastąpi od 2017 roku wymiana informacji 1:1 dotycząca kont i papierów wartościowych osób, które tak jak ja mają rezydencję podatkową np. w Polsce. Informacje mają być wymieniane od 1.01.2017 a podatek w Austrii dla nierezydentów podatkowych obniżony do wysokości 25-27,5% .

Mój bank w Austrii poinformował mnie, że jeśli dostarczę do niego formularz („Declaration by individuals for purpose of tax treaty relief at sourse”) potwierdzony przez właściwy Urząd Skarbowy w Polsce, że mam rezydencje podatkowa w Polsce i że Urząd Skarbowy przyjmuje do wiadomości, że mam przychody (powiedzmy) Kapitałowe w Austrii to te przychody nie będą w ogóle opodatkowane w Austrii tylko w Polsce stawka 19% co jest korzystniejsze dla mnie.

Moje pytanie jak mam zgłosić takie przychody (jaki PIT) urzędowi skarbowemu i czy mogę w ten sposób rozliczać sie w Polsce??? Inne pytanie to czy w ogóle nie mając stałej pracy w Polsce musze w PIT-38 , PIT/ZG ???? takie dochody kapitałowe zgłaszać do Urzędu Skarbowego jeśli dotychczas są opodatkowane w Austrii ??”

Dochód z wynajmu nieruchomości rozlicza się niezależnie od innych dochodów. Rozlicza się w kraju położenia nieruchomości.

Jeżeli obywatel innego kraju ma w Polsce tzw. centrum życiowe ( które określa się kryteriami: posiadanie rodziny, posiadanie nieruchomości, przebywanie powyżej 183 dni w danym kraju ), to w Polsce ma też nieograniczony obowiązek podatkowy i tu powinien się rozliczać. Przychody z zysków kapitałowych a takie są wymienione w pytaniu, powinien rozliczać składając PIT-38 oraz PIT/ZG. W Austrii osoba ta powinna się “wymeldować” podatkowo czyli zgłosić fakt posiadania certyfikatu polskiej rezydencji podatkowej i mieszkania w Polsce. Wówczas banki nie będą naliczać podatku w Austrii.

Odpowiedź na pytanie została udzielona przez doradcę podatkowego Jerzego Palucha, www.podatki-doradca.pl

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!