Dokumenty do ulg podatkowych

dokumentyPrzy składaniu zeznania podatkowego nie trzeba załączać żadnych dokumentów potwierdzającym prawo do ulg, jednak należy je posiadać na wypadek kontroli urzędu skarbowego. Urząd ma prawo skontrolować podatnika w ciągu 5 lat licząc od końca roku, w którym należało złożyć PIT, dlatego przez tyle czasu powinniśmy przechowywać odpowiednie dokumenty.

Dokumenty do ulgi na internet

Do skorzystania z ulgi na internet potrzebne są faktury z informacją o kwocie zapłaconej na Internet. Jeśli faktury nie mają adnotacji “zapłacona” konieczne jest również posiadanie dowodów wpłaty (wyciągów z konta bankowego). Ważne jest aby na fakturze znajdowała się informacja o koszcie Internetu, tzn. jeśli korzystasz z pakietu usług, np. płacisz łącznie za telefon i internet, na fakturze powinno być wyszczególnione ile wynosi koszt telefonu a ile internetu.

Dowiedz się więcej: ulga na internet

Dokumenty do ulgi na dziecko

Rodzice, którzy korzystają z ulgi prorodzinnej jako dowód potwierdzający prawo do ulgi powinni posiadać odpis aktu urodzenia dziecka. Inni prawni opiekunowie w razie kontroli powinni przedstawić zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka lub o ustaleniu rodziny zastępczej albo umowę w tym zakresie ze starostą.

Dowiedz się więcej: ulga na dziecko

Dokumenty do ulgi za darowizny

W przypadku darowizny w formie oddanej krwi konieczne jest zaświadczenie jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi.

Osoby przekazujące darowiznę na cele pożytku publicznego lub na cele kultu religijnego powinny natomiast posiadać dowód wpłaty na rachunek obdarowanego. Jeżeli darowizna miała formę rzeczową, należy posiadać oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny wraz z informacją ile wynosiła jej wartość finansowa. Oświadczenie takie powinno być podpisane i zawierać dane instytucji, której przekazaliśmy darowiznę, a nie osoby fizycznej, np. księdza.

Dowiedz się więcej: ulga za darowizny

Dokumenty do ulgi rehabilitacyjnej

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wiele różnych wydatków. Wymagane dokumenty są zależne od tego, na co zostały wydane środki finansowe.

  • używanie samochodu osobowego do przewozu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – umowa własności (współwłasności) samochodu oraz potwierdzenie zlecenia i odbycia zabiegów
  • przewodnik dla osoby niewidomej – przepisy nie wymagają żadnych dokumentów. Na żądanie urzędu skarbowego należy jedynie wskazać imię i nazwisko osoby, która uzyskała wynagrodzenie
  • pies asystujący – certyfikat potwierdzający status psa asystującego
  • wydatki na leki – zaświadczenie od lekarza potwierdzające konieczność zażywania danych leków oraz faktury z apteki
  • inne wydatki, np. sprzęt rehabilitacyjny, pobyt na turnusach rehabilitacyjnych – faktury lub inne dokumenty z danymi nabywcy, sprzedawcy, kwoty wydatku oraz za co wydatek został poniesiony

Dowiedz się więcej: ulga rehabilitacyjna

Dokumenty do ulgi abolicyjnej

Aby skorzystać z ulgi abolicyjnej należy posiadać dokument poświadczający wartość podatku zapłaconego za granicą za dany rok.

Dowiedz się więcej: ulga abolicyjna

Dokumenty do ulgi za dojazd do pracy

W celu doliczenia wydatków za dojazd do pracy do kosztów uzyskania przychodów należy posiadać dowody zakupu biletów okresowych. Muszą być to bilety imienne (nie na okaziciela).

Dowiedz się więcej: ulga za dojazd do pracy

 

Zachęcamy do skorzystania z możliwości rozliczenia PIT przez internet. Dzięki naszemu bezpłatnemu programowi możecie rozliczyć się w zaledwie kilka minut.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.