PIT – Ulga za dojazd do pracy

dojazd do pracy komunikacją miejskąOsoby, które pracują poza miejscem zamieszkania często mają możliwość otrzymania zwrotu podatku, poprzez skorzystanie z tzw. ulgi za dojazd do pracy.

Dojazdu do pracy nie odliczamy jednak w ramach “ulgi podatkowej”, to znaczy nie odliczamy kosztów od dochodu ani od podatku (nie należy dołączać załącznika PIT/O). Możemy powiększyć o wydatki na dojazd do pracy koszty uzyskania przychodu, co zmniejszy przychód.

Wydatki poniesione na dojazd do pracy mogą odliczyć od przychodu osoby pracujące na umowę o pracę (PIT-37) a także pracujące za granicą (PIT-36). Ulga dotyczy jednak tylko tych osób, których wydatki na dojazd do pracy były wyższe niż zryczałtowane koszty dojazdu do pracy, zapisane w ustawie o podatku dochodowym.

Wysokość zryczałtowanych kosztów dojazdu do pracy zależy od tego, w ilu miejscach pracujemy i od tego, czy pracujemy w tej samej miejscowości, w której mieszkamy. W najczęstszych sytuacjach – kiedy mamy jedno miejsce pracy, w tej samej miejscowości, w której mieszkamy, wysokość zryczałtowanych kosztów dojazdu do pracy wynosi 1335 zł rocznie (111,25 zł miesięcznie). Jeśli pracujemy w innej miejscowości niż mieszkamy, ich wysokość to 1668,72 zł rocznie (139,06 zł miesięcznie). Dojazdów do pracy nie możemy jednak odliczyć jeśli otrzymujemy tzw. dodatek za rozłąkę.

Wysokość ulgi za dojazd do pracy

Za dojazd do pracy możemy odliczyć różnicę między kosztem poniesionym przez nas a zryczałtowanym kosztem dojazdu do pracy. Jeśli więc, przykładowo mieszkamy pod Warszawą a pracujemy w Warszawie i dojeżdżamy do pracy korzystając z 30-dniowego biletu na 1 i 2 strefę, kosztującego 210 zł, dostaniemy zwrot w wysokości 70,94 zł za każdy miesiąc (210 – 139,06) co w skali roku da nam 851,28 zł.

Aby skorzystać z ulgi, w kolumnie “koszty uzyskania przychodu” należy wpisać faktycznie poniesione koszty, zamiast zryczałtowanych.

Ulga za dojazd do pracy – dokumenty

Dokumentami uprawniającymi do skorzystania z ulgi na dojazdy do pracy są dowody zakupu biletów okresowych imiennych. Nie możemy więc skorzystać z ulgi jeśli dojeżdżamy do pracy na biletach jednorazowych albo okresowych wystawionych na okaziciela. Nie podlegają odliczeniu również koszty paliwa, jeśli dojeżdżamy samochodem.

W prawidłowym wypełnieniu formularza PIT pomoże Ci nasz darmowy program do rozliczania PIT.

pobierz program do rozliczenia pit

57 komentarzy

 1. A jak pracuje na umowę zlecenie i rozliczam sie na PIT-37, to może odliczyć ulgę za dojazd do pracy?

 2. W przypadku umowy zlecenia koszty uzyskania przychodu wynoszą standardowo 20%.

 3. Jak wygląda sprawa udokumentowania i rozliczenia imiennego biletu elektronicznego?

  W praktyce bilet elektroniczny może być kartą imienną, na którą przekazujemy środki pieniężne.
  Co z biletami elektronicznymi aktywowanymi np. przez aplikację w telefonie?

  Z biletem papierowym imiennym to nie problem, dostajemy papier, który uzupełniamy danymi.

 4. @piotr w przypadku biletu elektronicznego dowodem zakupu będzie faktura. Zarząd Transportu Miejskiego albo inny operator sprzedający bilety powinien wystawić fakturę na podstawie paragonów.

 5. A jeśli pracodawca mnie dowozi do pracy w innym mieście?

 6. Jeśli pracodawca dowozi i to on ponosi koszty, to nie można zwiększyć w zeznaniu swoich kosztów.

 7. Mam bilet imenny. Czy potrzebne są paragony do odliczania ulgii na dojazd do pracy.

 8. @dorota, w przypadku kontroli urzędu skarbowego potrzebny będzie dowód zakupu, który potwierdzi też, że bilety zostały zakupione dla Ciebie. Zależy więc w jakiej formie są Twoje bilety. Czy są to papierki, na których jest Twoje nazwisko i cena biletu, czy są one w formie elektronicznej? Jeśli w formie elektronicznej, to konieczne będzie posiadanie faktur, które powinien wystawić operator sprzedający bilety, na podstawie paragonów.

 9. Czy do kosztow uzyskania przychodu doliczamy cala kwote,czy roznice miedzy kosztem poniesionym a kwota zryczaltowana?

 10. Całą kwotę, jaka została w ciągu roku wydana na dojazd.

 11. mieszkam poza Warszawą ale w niej pracuję. rocznie na dojazd do stolicy wydaję 3000 zł., kupuję bilet komunikacji miejskiej czyli 1320 zł. rocznie, do tego mam podwyższone KUP. czy ja to wszystko sumuję, żeby prawidłowo się rozliczyć?

 12. Powinna Pani wpisać w formularzu kwotę, jaką w rzeczywistości wydała Pani na dojazd, czyli zamiast 1668,72 zł, to 3000 zł. Chyba że część kosztów to paliwo na samochód, ktore nie podlega doliczeniu do KUP. W takim przypadku Pani wydatki (tylko za bilet) są niższe od zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, więc w formularzu PIT lepiej będzie zostawić kwotę 1668,72 zł.

 13. Nigdy nie rozlczałam PIT-u. Prosze o pomoc. Pracuję na umowy o dzieła. Mam 3 pity 11. Dojeżdżam do pracy w rózne miejsca poza miejscem zamieszkania. W picie nr 1 dojeżdżam zgodnie z grafikiem, tj.: 2,3x w tygodniu, w pit nr 2 jednorazowo, w pit nr 3 jednorazowo. i w pit piewszym mam przychód 2186,92 KUP 1093,47, w drugim przychód 700,00 KUP 140,00 w trzecim140,00 KUP 28,00. Co mogę wpisać w KUP w PIT 37? Jak powinno być?

 14. W przypadku umowy o dzieło KUP wynoszą 20% lub 50% przychodów w zależności od charakteru umowy (wyższe koszty dotyczą umów związanych z prawami autorskimi). W PIT-37 należy wpisać takie koszty, jakie są podane na PIT-11. Ulga za dojazd do pracy dotyczy osób pracujących na umowie o pracę.

 15. Witam!
  Nigdy się sama nie rozliczyłam mój nieżyjący tato zabierał nasze pity i nas rozliczał. Jak obliczyć zwrot za dojazd do pracy mieszkam w Helu , a pracuje w Gdański 200 km dziennie dojeżdżam przez cały rok zapłaciłam za bilety miesięczne 5028 zł jak obliczyć jaki jest zwrot ?Pracuję na umowę o pracę i mam bilety papierowe z imieniem nazwiskiem i adresem zamieszkania.Na Pit – 11 w kosztach uzyskania mam wpisane 1335 zł Nie wiem jak mam sie rozliczyć proszę o pomoc.
  Ania
  Ania

 16. Na PIT-37 w polu kosztów uzyskania przychodu zamiast 1335 zł wystarczy wpisać 5028 zł. Zachęcamy do skorzystania z naszego programu, który wszystkie konieczne obliczenia wykona automatycznie.

 17. Witam,

  mieszkam w Łodzi, jestem zatrudniona w Warszawie na umowę o pracę. Kilka razy w tygodniu dojeżdzam do pracy pociągiem. Koszt dojadu rocznie pociągiem to około 5000zł (bilet miesięczny imienny). Ponadto dochodzą koszty biletu miesiecznego miejskiego na dojazdy w obrębie Warszawy (koszt ok 700 zł, bilet miesięczny nieimienny, ale mam faktury). Czy w takim razie mogę odliczyć od podatku całą sumę (ok 5700 zł)?

 18. Dzień dobry,

  Moja sytuacja przedstawia się następująco:
  – umowa o prace
  – karta biletu elektronicznego doładowana w zwykłym kiosku i zwykły paragon bez żadnych danych
  – dodatkowy osobny wydruk z informacją o okresie ważności biletu, cenie i dacie identycznej jak na paragonie. Brak imienia i nazwiska, ale na dodatkowym wydruku widnieje numer Karty Biletu Elektronicznego.
  – Karta biletu – kawałek plastiku z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem i Numerem Biletu identycznym jak na ww. wydruku.

  Czy taki zestaw wystarcza do odliczenia kosztów dojazdu, czy należy dokumentować to w inny sposób?

  (PS. W jednym z komentarzy powyżej była mowa o bilecie elektronicznym i wydaniu faktury na podstawie paragonów. Z artykułów na innych stronach wynika, że faktura nie jest podstawą do ubiegania się o odliczenie.)

 19. W takim przypadku powinno wystarczyć, generalnie chodzi o to, żeby udowodnić, że rzeczywiście poniosło się koszty w takiej wysokości, w jakiej podało się w zeznaniu podatkowym.

 20. Witam,
  nie wiem czy dobrze rozumiem. Mieszkam poza Warszawą. Rocznie na dojazdy do pracy wydaję 4600 zł – PKP i ZTM. Do kosztów uzyskania przychodów dodaję całą kwotę 4600 zł, ale zwrotu dostanę 4600 zł-1668,72 zł czyli około 3000 zł?

 21. Witam,

  Mam pytanie, doładowuję kartę miejską elektronicznie na autobus i skm na łączną kwotę 200zł. Karta jest imienna. Mogę ze strony pobrać historię płatności i potwierdzenie dokonanych płatności na tą konkretną kartę. Czy to wystarczy. Obawiam się, że nie dostała bym faktury na bilety za cały zeszły rok :(

 22. @Kamil – Tak, zwrot będzie w wysokości nadwyżki nad zryczałtowanymi kosztami
  @Basia – Powinno wystarczyć.

 23. Dojeżdżam do pracy samochodem z innej miejscowości. Czy moje koszty uzyskania przychodu powinny wynieść 1668,72 zł czy może 1335 zł?
  Czy słusznie zakładam, że jednak 1668,72 zł?

 24. Witam,
  mam pytanie, czy dobrze rozumiem, iż w przypadku, kiedy za pełny rok przy umowie o pracę KUP wynoszą 1668,72 zł, a faktycznie poniesione koszty na bilety imienne okresowe wynoszą 2144 zł to w polu 38 PIT 37 wpisuję 2144 (bo przecież nie 1668,72+2144=3812,72)? Czy w takim razie nie powinienem otrzymać (dodatkowego) zwrotu w wysokości 2144-1668,72=475,28? W chwili obecnej po wypełnieniu PIT kwotą KUP=1668,72 zwrot podatku (nadpłata w polu 129) wynosi 2083 zł, po wpisaniu w KUP 2144 teoretycznie powinno być 2083+475,28=~2558, a wychodzi 2169, czyli ledwo o 86 zł więcej? Dlaczego?

  Pozdrawiam, Krzysiek

 25. Witam,
  dostałam informację z US, że muszę skorygować swoje zeznanie podatkowe za 2016r., ponieważ w kosztach uzyskania przychodu wpisałam kwotę jaką wydałam na zakup biletów ZTM i KM (pracuję poza Warszawą) a powinnam ująć tylko kwotę wynikającą w biletów KM. Czy rzeczywiście powinnam uwzględnić tylko bilety na kolej?

 26. czy jak dojeżdżam do pracy autem to może odliczyć koszty dojazdu do pracy?

 27. Nie. W artykule jest to napisane. Proszę czytać ze zrozumieniem.

 28. tzn., że kiedy mieszkamy poza miejscem, w którym pracujemy nie doliczamy do kwoty (1335,00 zł) podanej przez pracodawcę w rubryce “koszty uzyskania przychodów” kwoty za dojazdy w wysokości 1668,72 zł? Wpisujemy tylko te kwotę ( 1668,72 zł) a zwiększenie ulg to tylko różnica pomiędzy tymi kwotami, czyli 333,72 zł?

 29. Tak :)

 30. Mieszkam i pracuję w tej samej miejscowości. Bilet miesięczny wynosi mnie 80 zł mogę to odliczyć?

 31. Jeśli miesięcznie płaci Pani 80 zł, to za cały rok wychodzi 960 zł. To mniej niż standardowe koszty uzyskania przychodu, które wynoszą 1335 zł. Bardziej opłaca się więc Pani odliczyć 1335 zł.

 32. Pracuję na umowę zlecenie, dojeżdżam do pracy od lutego- okresowy bilet kosztuje 225zł, niestety nie posiadam wszystkich biletów, czy jeśli uzyskałabym zaświadczenie to mogę je odliczyć? I jak mam je zapisać?

 33. Czy jak w Pit-11 moje koszty uzyskania przychodów wynoszą 1335 zł jednak mieszkam w innej miejscowości niż w tej, w której pracuje i dojeżdżam autem to mogę wpisac kwotę 1668.72zl ?

 34. Aleksandra, ulga za dojazd do pracy obowiązuje tylko przy umowie o pracę. Przy umowie zlecenie koszty uzyskania przychodu wynoszą zawsze 20%.

 35. Kamila, tak.

 36. W 2017 pracowałam od 13 lipca do 10 grudnia poza miejscem zamieszkania. Dojeżdżałam prywatnym samochodem ok. 60 km dziennie. Czy mogę wtedy odliczyć całą kwotę 1668,72 zł czy powinnam przeliczyć to na miesiące, jak wtedy traktować lipiec i grudzień?

 37. A jesli dojezdzam z Lodzi, a pracuje w Warszawie na umowe o prace? Bilet na pociag, imienny kosztuje 450zl. Czy fizycznie dostaje zwrot gotowki (tak jak np.zwrot na dziecko) czy to tylko pomniejsza koszty uzyskania przychodu?

 38. Powiększa koszty uzyskania przychodu :) A wyższe koszty uzyskania przychodu mogą sprawić, że zapłacone zaliczki na podatek będą wyższe od należnego podatku, dlatego będzie należał się zwrot.

 39. dzień dobry, mam pytanie do eksperta, mieszkam w Nowym Dworze Mazowieckim i dojeżdżam do pracy do Warszawy, kupuję bilet kolei mazowieckim ale musze tez kupić bilet ztm po Warszawie, czy te dwa bilety mam zsumować i podać łączną kwotę jako dojazd do pracy?

 40. Tak

 41. Dzień dobry mam umowę o pracę na 1/4 etatu na dojazd do pracy mam 39km to czy należy mi się zwrot podatku

 42. Fakt, że umowa jest tylko na 1/4 etatu nie ma znaczenia. Może Pani dodać wydatki na dojazd do kosztów uzyskania przychodu na takich samych zasadach jak inni zatrudnieni na umowę o pracę.

 43. Witam miesiecznie na bilet wydaje 260 zl (bilet imienny ) umowa o prace ,dojezdam do innej miejscowosci czy musze posiadac fakture za bilet . I czy mi sie nalezy zwrot

 44. Tak, jako koszty uzyskania przychodu może Pani podać faktycznie poniesione koszty. Konieczne jest posiadanie dowodu zakupu biletów imiennych, nie musi być to faktura, jeśli na biletach jest Pani imię i nazwisko.

 45. Witam. Jeśli na pit-11 Mam koszt uzyskania przychodu 1668,72 a w roku 2018 łącznie wydalam 2160 na bilety miesięczne to tą mniejszą kwotę nalezy zamienic na wyższą?

 46. Witam.Pytanie moje dotyczy sposobu rozliczenia imiennych biletów komunikacji autobusowej,które wynoszą średnio 320 – 350 PLN miesięcznie, z tym ,że pracodawca dopłaca nam do dojazdów opodatkowane około 100PLN miesięcznie, to powinienem tę kwotę odliczyć od całkowitych wydatków na dojazd czyli 350-100? czy jak ?

 47. Witam,dojeżdżam prywatnym samochodem do pracy z wioski do miasta 20 km w jedna stronę i czy mogę się rozliczyć za dojazdy ? Czy trzeba podać jakieś dowody na to ze tankowałem paliwo czy jak to jest i jak wtedy taki pit 11 wypełnić .

 48. ja mam c roku kosztu uzyskania przychodów 1668,72 a nigdy nie dostaje zwrotu za dojazd a zakład pracy nie dopłaca do dojazdu dojeżdzam do dwóch miast w sumie na bilety tracę 1376 zł rocznie .

 49. Witam. Byłam na L4 od maja i mam PIT 11a z ZUSu i oprócz tego inne na którym kwota w kosztach uzyskania przychodów wychodzi mi mniejsza czy w takim razie mogę wpisać kwotę 1668.72?

 50. Mam pytanie: dojeżdżam do pracy z Warszawy do Katowic PKP Intercity, mam imienne faktury zakupu biletów, czy to wystarczy aby udokumentować koszt ?, biletów okresowych na trasie Warszawa Katowice nie mogę mieć, gdyż do Warszawy wracam tylko na weekendy.

 51. Dzień dobry. Jeśli na 11 miesięcy mam imienne bilety miesięczne, a w jednym miesiącu kupiłam tylko kilka biletów u kierowcy (byłam na urlopie i nie opłacało mi się wykupywać bilet na cały miesiąc) to jak potraktować w KUP ten miesiąc? Czy mogę dodać ryczałt za podwyższone koszty? tzn 11*250 zł za 11 miesięcy i 139,06 za jeden miesiąc?

 52. Dzień dobry, czy do udokumentowania kosztów wystarczy tylko wydrukowany imienny bilet miesięczny za przejazdy PKP, na którym jest imię i nazwisko oraz cena biletu?

 53. W Pit-11 moje koszty uzyskania przychodów wynoszą 1335 zł jednak mieszkam w innej miejscowości niż w tej, w której pracuje i dojeżdżam autem to mogę wpisac kwotę 1668.72zl ? Czy muszę mieć jakieś dokumenty potwierdzające koszty np faktury za paliwo ?

 54. Dojeżdżam do pracy 70 km samochodem , ile i jak mogę odliczyć ?

 55. Czy do kosztów mogę doliczyć zakup karty Regiokarta – dzięki niej koszt zakupu biletu miesięcznego na przejazdy pociągiem do pracy obniża się o 15 procent – jej koszt to 170, jest ważna przez rok, a różnica ceny biletów zwraca koszt zakupu karty, w moim przypadku, po 4 miesiącach?

 56. Witam. Pracuje w innym mieście, niż w tym w którym mieszkam. Miesięcznie wydaję 126zl za bilet miesięczny co daję kwotę roczną 1512 zł. Czy tą kwotę sam muszę doliczyć, czy zrobi to za mnie program i ile dostanę zwrotu z podatku. Pozdrawiam

 57. Mam pytanie, bo nie wiem czy dobrze rozumiem.
  W ciągu roku zmieniłam pracę. Od stycznia do czerwca dojeżdżałam do innego miasta i kupowałam bilety imienne miesięczne, w drugiej połowie roku pracowałam bliżej domu, jednak dalej poza domem. Czy mogę przyjąć za koszt uzyskania przychodu z pierwszej połowy roku wydatek poniesiony na bilety, a za drugą połowę roku już zgodnie z pit-11 i potem zsumować te dwie wartości, czy muszę rozliczyć się zgodnie z informacjami zawartymi w pitach 11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.