Podatek od spadku

Spadek w rozliczeniu podatkowym

spadekPodobnie jak w przypadku darowizny, obowiązek podatkowy może zaistnieć również w przypadku otrzymania spadku, który traktowany jest jako nieodpłatny przyrost majątku. Decyzja o wysokości podatku od spadku należy do właściwego urzędu skarbowego, który na podstawie przedłożonej przez podatnika deklaracji PIT wydaje stosowną decyzję. Podatnik w rozliczeniu rocznym jest bowiem zobligowany do przedstawienia szczegółowej informacji o uzyskanym spadku.

Informacje znajdujące się w rozliczeniu rocznym są dla organu podatkowego podstawą nie tylko do określenia wysokości podatku od spadku, ale też ewentualnego zwolnienia z obowiązku jego uiszczenia.

Spadek zwolniony z podatku

Spadek obłożony jest podatkiem, gdy jego wartość przekracza kwotę uznaną za wolną od podatku. Sam obowiązek podatkowy w związku z uzyskanym spadkiem powstaje:

  • gdy uprawomocnieni się sądowe postanowienie o nabyciu spadku lub dziedziczeniu majątku,
  • gdy podatnik poświadczy przed organem podatkowym fakt nabycia spadku.

Aby uzyskać zwolnienie od podatku w chwili nabycia spadku, którego wartość nie przekracza ustalonych przepisami limitów, należy zgłosić fakt organom podatkowym – czyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie powinno nastąpić na specjalnym formularzy SD-Z2, w którym przedstawia się szczegółowe informacje dotyczące wysokości spadku i jego pozyskania. W sytuacji gdy zgłoszenie nie zostanie przedłożone do urzędu skarbowego, spadkobierca nie będzie miał podstaw, by ubiegać się o zwolnienie od podatku.

Warto pamiętać: informacja o otrzymanym spadku powinna zostać przekazana do urzędu skarbowego do 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia o uzyskaniu spadku. Gdy spadkobierca w tym okresie nie posiadał informacji o uzyskanym spadku, zgłoszenie może przekazać organom podatkowym do 6 miesięcy do chwili powiadomienia o nabyciu praw spadkowych.

pobierz program do rozliczenia pit

5 komentarzy

  1. Ja mam takie pytanie, czy podatek od spadku jest liczony poprzez jakiś procent od danej kwoty spadku? Np. tak jak, gdy zakupi się samochód to opłata do urzędu skarbowego wynosi 2% od wartości samochodu.Czy też tak jest z podatkiem o spadek, czy ma określony procent tego podatku?

  2. Co do podatku od spadku trzeba byc uważnym i najlepiej przeczytac tabele z wartościami podatku w zalezności od kwoty spadku i grupy od jakiej odtrzymalismy spadek….zawsze wiecej informacji mozna zasiegnac u notariusza lub us

  3. jak do mojej osoby przyszła sprawa spadku w sumie troche sie wystraszyłem,ale po konsultacji z notariuszem , który byl tak uprzejmy ze wyjaśnił mi wszystko cały proces podatkowy i wiele innych spraw przeszedłem bez komplikacji…..

  4. Jeśli spadek wynosi mniej niż 7276 złotych wówczas jest on wolny od opodatkowania. Natomiast jeśli więcej wtedy płacimy podatek od (po odjęciu kwoty wolnej od spadku) nadwyżki kwoty. Procent jest zależny od tego jaka jest nadwyżka, bo może być 7%, 9% i 12%

  5. Należy wspomnieć, że rodziców obowiązują również wyłączenia z możliwości skorzystania z ulgi
    ze względu na ich status podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.