Jeśli mam 18 lat i pracowałem w lecie, jaki pit mam wypełnić, aby się rozliczyć z podatku dochodowego?

praca w lecieOsoby, które podjęły pracę w okresie wakacyjnym, są objęte obowiązkiem podatkowym. Deklaracji podatkowej nie trzeba składać, gdy uzyskany dochód był mniejszy niż 200 zł, a podjęta praca wykonywana była na podstawie umowy-zlecenie. Zeznanie podatkowe należy przedłożyć nawet wówczas, gdy uzyska się dochód w nieprzekraczający kwoty wolnej od podatku. Obliczony podatek będzie równy 0, jednak informacja ta musi być dostarczona do urzędu skarbowego.

Wybór formularza PIT w przypadku pracy wakacyjnej uwarunkowany jest źródłem uzyskanych przychodów i formą ich opodatkowania. Jednak osoby pracujące na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę o pracę rozliczają się na formularzu PIT-37.

Jeśli dziecko jest niepełnoletnie z uzyskanych przez niego dochodów rozliczają się rodzice, natomiast osoby pełnoletnie czynią to samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że wakacyjna praca pełnoletniego dziecka wiąże się z niemożliwością wykorzystania przez rodzica ulgi prorodzinnej (chyba że dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku).

Obecnie większość zatrudnionych na umowę zlecenie lub dzieło korzysta z rozliczenia PITu online.

Tagi:
pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.