Jaki PIT – działalność gospodarcza i umowa o pracę

przedsiębiorcaFormularz PIT, jaki należy wypełnić jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą oraz będąc zatrudnionym na umowie o pracę zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Jeżeli jesteś zatrudniony na etat (na umowę o pracę) a jednocześnie prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, przychody z obu tych źródeł powinieneś wykazać w formularzu PIT-36. Formularz PIT-36 jest bowiem przeznaczony do wykazania przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) a do takich przychodów należy również umowa o pracę.

Jeśli natomiast rozliczasz się na ryczałt, kartę podatkową lub podatek liniowy, powinieneś wypełnić dwa formularze PIT. PIT-37 do rozliczenia umowy o pracę oraz odpowiedni PIT do rozliczenia dochodu z działalności gospodarczej (ryczałt – PIT-28; karta podatkowa – PIT-16A; podatek liniowy – PIT-36L).

Wszystkie powyższe formularze PIT podatnicy mogą rozliczyć online.

Czy to się opłaca?

Prowadzenie firmy i jednocześnie umowa o pracę może być opłacalne ze względu na ZUS. Podatnik, który jest zatrudniony na umowę o pracę i osiąga przynajmniej minimalne wynagrodzenie (w 2015 roku jest to 1750 zł brutto), a jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności gospodarczej. W 2015 roku oznacza to 759,10 zł miesięcznie oszczędności. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie to dotyczy jedynie składek na ZUS. Ubezpieczenie zdrowotne podatnik taki musi płacić dwukrotnie – z tytułu działalności gospodarczej oraz z tytułu umowy o pracę.

Jednoczesne prowadzenie firmy oraz praca na etacie może być również opłacalne ze względu na mniejsze ryzyko braku dochodu. Jest to szczególnie ważne dla nowych firm. Młodzi przedsiębiorcy, jeśli nie są pewni, czy biznes się rozkręci, czasami decydują się na pracę na etacie, a firmę prowadzą początkowo poza godzinami, co zapewnia im stały, pewny dochód.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.