przedsiębiorca

Jaki PIT – jednoosobowa działalność gospodarcza

przedsiębiorcaFormularz PIT, jaki powinny wypełnić osoby prowadzące działalność gospodarczą zależy od formy opodatkowania, jaką wybrały.

Jaki PIT wybrać – księga (książka) przychodów i rozchodów

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Najczęstszą formą opodatkowania, jaką wybierają osoby prowadzące działalność gospodarczą jest rozliczanie na zasadach ogólnych (podatek progresywny). Podatnicy tacy są zobowiązani do wypełnienia formularza PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B.

Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i dla osób, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla samotnie wychowujących dzieci.

Obejrzyj film przedstawiający jak rozliczyć PIT-36:

Podatek liniowy

Jeśli wybrałeś rozliczenie na zasadach podatku liniowego, obowiązuje Cię formularz PIT-36L i załącznik PIT/B.

Jaki PIT wybrać – karta podatkowa

Dla osób rozliczających się na kartę podatkową przeznaczony jest formularz PIT-16A.

Jaki PIT wybrać – ryczałt ewidencjonowany

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego wymaganym formularzem jest deklaracja PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28/A.

 

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia formularza PIT nawet, jeśli nie uzyskali w roku podatkowym żadnych dochodów. Każdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą ma możliwość rozliczenia PITu online.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!