taksówka

Jaki PIT jest odpowiedni dla taksówkarza

Formularz PIT, jaki powinien wypełnić taksówkarz zależy od formy opodatkowania jaką wybrał.

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (Księga Przychodów i Rozchodów) – deklaracja PIT-36
  • karta podatkowa – deklaracja PIT-16A
  • ryczałt ewidencjonowany – deklaracja PIT-28

Która forma opodatkowania jest dla taksówkarza najbardziej korzystna?

taksówkaW praktyce większość taksówkarzy wybiera opodatkowanie ryczałtowe, ale wielu z nich przyznaje, że opłacalna jest również karta podatkowa.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych podatek wynosi 18%, a jeśli dochód roczny przekroczy 85 528 zł, z nadwyżki ponad tą kwotę należy zapłacić podatek w wysokości 32%. Przy opodatkowaniu ryczałtowym podatek wynosi 8,5%, ale za to nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu (np. remontu samochodu, wymiany opon). Przy karcie podatkowej co miesiąc należy płacić określoną kwotę, niezależną od dochodów. Jest ona natomiast zależna od liczby mieszkańców miasta, w której taksówkarz pracuje. Najniższa kwota – 206 zł dotyczy miejscowości poniżej 25 000 mieszkańców. Najwięcej zapłacą taksówkarze działający w miastach powyżej 500 000 mieszkańców – 253 zł.

Decyzję o formie opodatkowania należy podjąć do 20 stycznia danego roku podatkowego. Aby rozliczać się ryczałtowo albo kartą podatkową za rok 2014 należało więc złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia 2014 roku. Brak wniosku oznacza dla urzędu skarbowego, że dochód taksówkarza będzie rozliczany na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Przeczytaj też: Co można odliczyć przy różnych formach opodatkowania

Formularz PIT-28 oraz PIT-36 można wypełnić i wysłać przez internet korzystając z naszego darmowego programu.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!