mieszkanie

Jaki PIT – wynajem mieszkania

mieszkanieOsoby wynajmujące mieszkanie prywatnie (poza działalnością gospodarczą) mogą rozliczyć dochody z wynajmu na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. Na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, podatek wynosi 18% (i 32% od ewentualnej nadwyżki ponad 85 528 zł dochodu), a przy rozliczaniu ryczałtowo 8,5%. Przy rozliczeniu na zasadach ogólnych możliwe jest odliczenie kosztów uzyskania przychodu (np. czynszu dla spółdzielni, wody, prądu i innych opłat, jeśli są opłacane przez wynajmującego) a przy rozliczeniu ryczałtowo nie ma takiej możliwości.

Aby rozliczać dochód z wynajmu mieszkania ryczałtem należy złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia roku podatkowego lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, urząd skarbowy przyjmuje, że chcemy się rozliczać na zasadach ogólnych.

Wynajem mieszkania – jaki PIT?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub lokal rozliczając się na zasadach ogólnych obowiązuje Cię formularz PIT-36 (niezależnie, czy masz założoną firmę, czy wynajmujesz prywatnie).

Jeśli natomiast wynajmujesz mieszkanie albo lokal prywatnie, rozliczając się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, powinieneś złożyć PIT-28 i załącznik PIT/28A.

Oba powyższe formularze najszybciej wypełnisz online.

Wynajem mieszkania i umowa o pracę – jaki PIT?

Co jeśli oprócz dochodów z wynajmu otrzymywałeś dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia albo umowy o dzieło? W takim przypadku, możesz dołączyć dochód z pracy do PITu-36, ale do PITu-28 – nie. Jeśli więc wynajmowałeś mieszkanie rozliczając się na zasadach ogólnych, obowiązuje Cię jeden formularz – PIT-36. Jeśli natomiast mieszkanie było wynajmowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, należy wypełnić PIT-28 do rozliczenia dochodu w wynajmu oraz PIT-37 do rozliczenia dochodu z umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Takie same zasady obowiązują przy innych podobnych umowach, np. podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.

Jak wypełnić PIT-28

Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-28 i rozliczyć przychód z wynajmu mieszkania opodatkowany ryczałtem.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2023 (PIT za 2022)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2023 (PIT za 2022)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2022 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!