Jaki PIT – wynajem mieszkania

mieszkanieOsoby wynajmujące mieszkanie prywatnie (poza działalnością gospodarczą) mogą rozliczyć dochody z wynajmu na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. Na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, podatek wynosi 18% (i 32% od ewentualnej nadwyżki ponad 85 528 zł dochodu), a przy rozliczaniu ryczałtowo 8,5%. Przy rozliczeniu na zasadach ogólnych możliwe jest odliczenie kosztów uzyskania przychodu (np. czynszu dla spółdzielni, wody, prądu i innych opłat, jeśli są opłacane przez wynajmującego) a przy rozliczeniu ryczałtowo nie ma takiej możliwości.

Aby rozliczać dochód z wynajmu mieszkania ryczałtem należy złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia roku podatkowego lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, urząd skarbowy przyjmuje, że chcemy się rozliczać na zasadach ogólnych.

Wynajem mieszkania – jaki PIT?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub lokal rozliczając się na zasadach ogólnych obowiązuje Cię formularz PIT-36 (niezależnie, czy masz założoną firmę, czy wynajmujesz prywatnie).

Jeśli natomiast wynajmujesz mieszkanie albo lokal prywatnie, rozliczając się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, powinieneś złożyć PIT-28 i załącznik PIT/28A.

Oba powyższe formularze najszybciej wypełnisz online.

Wynajem mieszkania i umowa o pracę – jaki PIT?

Co jeśli oprócz dochodów z wynajmu otrzymywałeś dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia albo umowy o dzieło? W takim przypadku, możesz dołączyć dochód z pracy do PITu-36, ale do PITu-28 – nie. Jeśli więc wynajmowałeś mieszkanie rozliczając się na zasadach ogólnych, obowiązuje Cię jeden formularz – PIT-36. Jeśli natomiast mieszkanie było wynajmowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, należy wypełnić PIT-28 do rozliczenia dochodu w wynajmu oraz PIT-37 do rozliczenia dochodu z umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Takie same zasady obowiązują przy innych podobnych umowach, np. podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.

Jak wypełnić PIT-28

Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-28 i rozliczyć przychód z wynajmu mieszkania opodatkowany ryczałtem.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.