mieszkanie

Jaki PIT – wynajem mieszkania

mieszkanieOsoby wynajmujące mieszkanie prywatnie (poza działalnością gospodarczą) mogą rozliczyć dochody z wynajmu na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. Na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, podatek wynosi 18% (i 32% od ewentualnej nadwyżki ponad 85 528 zł dochodu), a przy rozliczaniu ryczałtowo 8,5%. Przy rozliczeniu na zasadach ogólnych możliwe jest odliczenie kosztów uzyskania przychodu (np. czynszu dla spółdzielni, wody, prądu i innych opłat, jeśli są opłacane przez wynajmującego) a przy rozliczeniu ryczałtowo nie ma takiej możliwości.

Aby rozliczać dochód z wynajmu mieszkania ryczałtem należy złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia roku podatkowego lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, urząd skarbowy przyjmuje, że chcemy się rozliczać na zasadach ogólnych.

Wynajem mieszkania – jaki PIT?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub lokal rozliczając się na zasadach ogólnych obowiązuje Cię formularz PIT-36 (niezależnie, czy masz założoną firmę, czy wynajmujesz prywatnie).

Jeśli natomiast wynajmujesz mieszkanie albo lokal prywatnie, rozliczając się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, powinieneś złożyć PIT-28 i załącznik PIT/28A.

Oba powyższe formularze najszybciej wypełnisz online.

Wynajem mieszkania i umowa o pracę – jaki PIT?

Co jeśli oprócz dochodów z wynajmu otrzymywałeś dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia albo umowy o dzieło? W takim przypadku, możesz dołączyć dochód z pracy do PITu-36, ale do PITu-28 – nie. Jeśli więc wynajmowałeś mieszkanie rozliczając się na zasadach ogólnych, obowiązuje Cię jeden formularz – PIT-36. Jeśli natomiast mieszkanie było wynajmowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, należy wypełnić PIT-28 do rozliczenia dochodu w wynajmu oraz PIT-37 do rozliczenia dochodu z umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Takie same zasady obowiązują przy innych podobnych umowach, np. podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.

Jak wypełnić PIT-28

Obejrzyj film przedstawiający jak wypełnić PIT-28 i rozliczyć przychód z wynajmu mieszkania opodatkowany ryczałtem.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!