cashback

Jaki PIT wybrać dla podatku od cashback?

cashbackBanki starają się, by ich oferta była maksymalnie zachęcająca dla klienta. Konkurencja jest na tyle duża i silna, że prześcigają się w tym, kto da interesantom lepsze warunki. Zdobycie nowego klienta jest trudne, ale jeszcze trudniejsze zdaje się utrzymanie go w swoim banku. Dlatego instytucje finansowe starają się tworzyć atrakcyjne promocje i dawać dodatkowe profity. Jednym z nich jest funkcja cashback, czyli atrakcyjna usługa polegająca na tym, że za zakupy przy użyciu karty, bank zwraca część kosztów. Zwykle taki zwrot mieścił się w ramach tak zwanej sprzedaży premiowej i nie wynosiło więcej niż 760 złotych.

Wydawać by się mogło, że usługa świetna, więc dlaczego tak rzadko się o niej słyszy? Przyczyną może być fakt, że ludzi odstrasza wizja tego, że będą musieli odprowadzić od cashbacku podatek, a to spowoduje wiosenną „papierologię”. Do 2015 roku Urząd Skarbowy uznawał, że pieniądze pozyskane z funkcji cashback to dochód z tak zwanych innych źródeł i należało go umieścić w swojej deklaracji podatkowej (na formularzu PIT-36). Bank powinien był sporządzić PIT-8C i do końca lutego wysłać klientowi oraz Urzędowi Skarbowemu, do którego przypisany jest klient.

Rok 2015 przyniósł spore zmiany, które są bardzo korzystne dla podatników. Cashback nie będzie już rozliczany wedle ogólnych zasad, lecz podatkiem zryczałtowanym, według stopy 19 procent. Co ważne, nieistotna będzie wysokość uzyskanego zwrotu. Nowa forma rozliczania się będzie obowiązywała zwroty z tytułu promocji oferowanych przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz wszelkie instytucje finansowe.

Co to oznacza dla podatnika? Od 2015 roku nie musi już dołączać informacji o cashbacku do deklaracji podatkowej. Podatek zostaje pobrany automatycznie podczas wypłacania pieniędzy. To spore ułatwienie przede wszystkim dla podatników, którzy nie muszą się martwić o dodatkowe druczki. Więcej obowiązków ciąży na banku, który to musi odnotować w Fiskusie dodatkowy przychód swojego klienta. Tym razem nie na PIT-cie-8C, lecz zamiast tego wysłać Urzędowi Skarbowemu PIT-8AR. Instytucje finansowe powinny pamiętać, że podatek od cashbacku powinien zostać uiszczony do 20 dnia kolejnego miesiąca po wypłacie pieniędzy.

To bardzo korzystna zmiana dla klientów banków. Przede wszystkim zabiera z nich odpowiedzialność za zysk z tego tytułu i maksymalnie upraszcza im korzystanie z takiej usługi. Kto wie, może dzięki temu, że z cashbackiem nie będzie wiązało się widmo dodatkowych druczków, chętniej skorzystamy z takiej funkcji?

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!