PIT-38 (DOCHODY KAPITAŁOWE)

formularz pit-38PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Co rozliczamy w PIT-38?

PIT-38 to deklaracja przeznaczona do rozliczania przychodów podatników zajmujących się (jako osoby fizyczne) obrotem papierami wartościowymi czy też zbywaniem udziałów w spółkach. Formularz PIT-38 powinni złożyć więc wszyscy, którzy prywatnie – poza działalnością gospodarczą – osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych;
  • papierów wartościowych lub pożyczonych papierów wartościowych (tzw. krótka sprzedaż);
  • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną;
  • pochodnych instrumentów finansowych.

Obowiązek dotyczy również przychodów z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo (lub zorganizowana część przedsiębiorstwa).

W PIT-38 powinny zostać wykazane ponadto niezwolnione z opodatkowania przychody zagraniczne, uzyskane w 2013 r. z wyżej wymienionych źródeł. Osoby z zagranicy, które osiągnęły takie przychody powinny natomiast złożyć zeznanie przed opuszczeniem terytorium Polski (do 30 kwietnia 2014 r.).

Rozliczające się wspólnie małżeństwa wypełniają PIT-38 odrębnie, czyli niezależnie od siebie. Oznacza to, że nie ma opcji łącznego rozliczenia się za pomocą tego formularza.

Termin złożenia: 30 kwietnia

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.