formularz pit-38

PIT-38 (DOCHODY KAPITAŁOWE)

formularz pit-38PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Co rozliczamy w PIT-38?

PIT-38 to deklaracja przeznaczona do rozliczania przychodów podatników zajmujących się (jako osoby fizyczne) obrotem papierami wartościowymi czy też zbywaniem udziałów w spółkach. Formularz PIT-38 powinni złożyć więc wszyscy, którzy prywatnie – poza działalnością gospodarczą – osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych;
  • papierów wartościowych lub pożyczonych papierów wartościowych (tzw. krótka sprzedaż);
  • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną;
  • pochodnych instrumentów finansowych.

Obowiązek dotyczy również przychodów z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo (lub zorganizowana część przedsiębiorstwa).

W PIT-38 powinny zostać wykazane ponadto niezwolnione z opodatkowania przychody zagraniczne, uzyskane w 2013 r. z wyżej wymienionych źródeł. Osoby z zagranicy, które osiągnęły takie przychody powinny natomiast złożyć zeznanie przed opuszczeniem terytorium Polski (do 30 kwietnia 2014 r.).

Rozliczające się wspólnie małżeństwa wypełniają PIT-38 odrębnie, czyli niezależnie od siebie. Oznacza to, że nie ma opcji łącznego rozliczenia się za pomocą tego formularza.

Termin złożenia: 30 kwietnia

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2024)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!