formularz pit-38

PIT-38 (DOCHODY KAPITAŁOWE)

formularz pit-38PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Co rozliczamy w PIT-38?

PIT-38 to deklaracja przeznaczona do rozliczania przychodów podatników zajmujących się (jako osoby fizyczne) obrotem papierami wartościowymi czy też zbywaniem udziałów w spółkach. Formularz PIT-38 powinni złożyć więc wszyscy, którzy prywatnie – poza działalnością gospodarczą – osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych;
  • papierów wartościowych lub pożyczonych papierów wartościowych (tzw. krótka sprzedaż);
  • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną;
  • pochodnych instrumentów finansowych.

Obowiązek dotyczy również przychodów z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo (lub zorganizowana część przedsiębiorstwa).

W PIT-38 powinny zostać wykazane ponadto niezwolnione z opodatkowania przychody zagraniczne, uzyskane w 2013 r. z wyżej wymienionych źródeł. Osoby z zagranicy, które osiągnęły takie przychody powinny natomiast złożyć zeznanie przed opuszczeniem terytorium Polski (do 30 kwietnia 2014 r.).

Rozliczające się wspólnie małżeństwa wypełniają PIT-38 odrębnie, czyli niezależnie od siebie. Oznacza to, że nie ma opcji łącznego rozliczenia się za pomocą tego formularza.

Termin złożenia: 30 kwietnia

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Mogą Cię zainteresować:

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!