załącznik pit/o

PIT/O (ULGI)

załącznik pit/oPIT/O – informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku.

To załącznik składany przez podatników, którzy chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń oraz ulg podatkowych. PIT/O można dołączać tylko do deklaracji PIT-36, PIT-37 i PIT-28.

Przy wypełnianiu deklaracji warto najpierw uwzględnić wszystkie przysługujące ulgi w załączniku, a dopiero później przenieść je do deklaracji.

Wartość ulg odliczanych od podatku nie może w sumie przekroczyć kwoty podatku do zapłaty (po wcześniejszym odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Jeśli podatnik nie wykaże w rocznym zeznaniu ulg, to może je uwzględnić już po zakończeniu roku, korzystając z zasady korekty deklaracji. Nie można z kolei przenieść niewykorzystanej w danym roku ulgi na rok następny.

W przypadku podatników korzystających z większej ilości ulg może dojść do sytuacji, w której okaże się, że jeden formularz PIT/O okaże się niewystarczający – wtedy trzeba złożyć dodatkowy załącznik PIT/O, w odpowiednim miejscu zaznaczając, iż jest to kontynuacja. Załącznik PIT/O, podobnie jak inne załączniki i formularze PIT najszybciej wypełnimy rozliczając PIT online.

Małżonkowie rozliczający się razem mogą złożyć wspólnie także załącznik PIT/O.

Uwaga: Nie należy mylić załącznika PIT/O z „PITem zerowym„, jaki składają osoby, które nie uzyskały żadnego dochodu i chcą uzyskać od urzędu skarbowego zaświadczenie o braku dochodów.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!