PIT/O (ULGI)

załącznik pit/oPIT/O – informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku.

To załącznik składany przez podatników, którzy chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń oraz ulg podatkowych. PIT/O można dołączać tylko do deklaracji PIT-36, PIT-37 i PIT-28.

Przy wypełnianiu deklaracji warto najpierw uwzględnić wszystkie przysługujące ulgi w załączniku, a dopiero później przenieść je do deklaracji.

Wartość ulg odliczanych od podatku nie może w sumie przekroczyć kwoty podatku do zapłaty (po wcześniejszym odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Jeśli podatnik nie wykaże w rocznym zeznaniu ulg, to może je uwzględnić już po zakończeniu roku, korzystając z zasady korekty deklaracji. Nie można z kolei przenieść niewykorzystanej w danym roku ulgi na rok następny.

W przypadku podatników korzystających z większej ilości ulg może dojść do sytuacji, w której okaże się, że jeden formularz PIT/O okaże się niewystarczający – wtedy trzeba złożyć dodatkowy załącznik PIT/O, w odpowiednim miejscu zaznaczając, iż jest to kontynuacja. Załącznik PIT/O, podobnie jak inne załączniki i formularze PIT najszybciej wypełnimy rozliczając PIT online.

Małżonkowie rozliczający się razem mogą złożyć wspólnie także załącznik PIT/O.

Uwaga: Nie należy mylić załącznika PIT/O z “PITem zerowym“, jaki składają osoby, które nie uzyskały żadnego dochodu i chcą uzyskać od urzędu skarbowego zaświadczenie o braku dochodów.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.