załącznik pit/o

PIT/O (ULGI)

załącznik pit/oPIT/O – informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku.

To załącznik składany przez podatników, którzy chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń oraz ulg podatkowych. PIT/O można dołączać tylko do deklaracji PIT-36, PIT-37 i PIT-28.

Przy wypełnianiu deklaracji warto najpierw uwzględnić wszystkie przysługujące ulgi w załączniku, a dopiero później przenieść je do deklaracji.

Wartość ulg odliczanych od podatku nie może w sumie przekroczyć kwoty podatku do zapłaty (po wcześniejszym odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Jeśli podatnik nie wykaże w rocznym zeznaniu ulg, to może je uwzględnić już po zakończeniu roku, korzystając z zasady korekty deklaracji. Nie można z kolei przenieść niewykorzystanej w danym roku ulgi na rok następny.

W przypadku podatników korzystających z większej ilości ulg może dojść do sytuacji, w której okaże się, że jeden formularz PIT/O okaże się niewystarczający – wtedy trzeba złożyć dodatkowy załącznik PIT/O, w odpowiednim miejscu zaznaczając, iż jest to kontynuacja. Załącznik PIT/O, podobnie jak inne załączniki i formularze PIT najszybciej wypełnimy rozliczając PIT online.

Małżonkowie rozliczający się razem mogą złożyć wspólnie także załącznik PIT/O.

Uwaga: Nie należy mylić załącznika PIT/O z „PITem zerowym„, jaki składają osoby, które nie uzyskały żadnego dochodu i chcą uzyskać od urzędu skarbowego zaświadczenie o braku dochodów.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!