załącznik pit/tp

Załącznik PIT/TP – Uproszczone sprawozdanie

PIT/TP to nowy załącznik, przeznaczony dla niektórych przedsiębiorców rozliczających się na druku PIT-36. Dotyczy transakcji z tzw. podmiotami powiązanymi oraz firmami, których siedziba mieści się w tzw. rajach podatkowych. 

Czym są podmioty powiązane? Z podmiotami powiązanymi mamy do czynienia m.in. w sytuacji gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo z Polski bierze udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Polski albo przedsiębiorstwo mające siedzibę poza Polską, bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym.

Podatnicy, którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej pomiędzy podmiotami powiązanym lub w przypadku dokonywania płatności na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego, mają obowiązek złożenia również załącznika PIT/TP. Należy złożyć go łącznie z rocznym rozliczeniem podatkowym na formularzu PIT-36.

PIT/TP dotyczy wyłącznie podatników, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym 10 000 000 euro (w 2018 roku kwota ta została przeliczona na 44 240 000 zł). Chodzi tu o wszystkie transakcje, a nie tylko transakcje z podmiotami powiązanymi.

Załącznik PIT/TP został wprowadzony, aby umożliwić urzędom skarbowym pozyskanie informacji w celu oceny ryzyka zaniżenia dochodów w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia: 

Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654

Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!