załącznik pit/tp

Załącznik PIT/TP – Uproszczone sprawozdanie

PIT/TP to nowy załącznik, przeznaczony dla niektórych przedsiębiorców rozliczających się na druku PIT-36. Dotyczy transakcji z tzw. podmiotami powiązanymi oraz firmami, których siedziba mieści się w tzw. rajach podatkowych. 

Czym są podmioty powiązane? Z podmiotami powiązanymi mamy do czynienia m.in. w sytuacji gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo z Polski bierze udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Polski albo przedsiębiorstwo mające siedzibę poza Polską, bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym.

Podatnicy, którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej pomiędzy podmiotami powiązanym lub w przypadku dokonywania płatności na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego, mają obowiązek złożenia również załącznika PIT/TP. Należy złożyć go łącznie z rocznym rozliczeniem podatkowym na formularzu PIT-36.

PIT/TP dotyczy wyłącznie podatników, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym 10 000 000 euro (w 2018 roku kwota ta została przeliczona na 44 240 000 zł). Chodzi tu o wszystkie transakcje, a nie tylko transakcje z podmiotami powiązanymi.

Załącznik PIT/TP został wprowadzony, aby umożliwić urzędom skarbowym pozyskanie informacji w celu oceny ryzyka zaniżenia dochodów w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

 

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!