PIT/O (PIT 0) – gdzie wpisać ulgę na leki?

załącznik pit/oOsoby korzystające z ulgi na leki często mają problem z rozliczeniem takich wydatków w załączniku PIT/O, ponieważ nie zawiera on rubryki “ulga na leki”.

Gdzie należy więc zawrzeć ulgę na leki?

Ulga na leki nie jest oddzielną ulgą, dlatego nie ma dla niej oddzielnej rubryki. Wydatki na leki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, odpowiednią rubryką jest więc “Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych“.

Najszybszym i najprostszym sposobem na wypełnienie załącznika PIT/O jest rozliczenie pit przez internet do czego możecie wykorzystać nasz darmowy program.

pobierz program do rozliczenia pit

7 komentarzy

  1. Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Mogę odliczyć w ramach ulgi na leki lekarstwa na ból głowy?

  2. Jeżeli ból głowy wynika z niepełnosprawności i lekarz zalecił te lekarstwa, to tak.

  3. @Barbara, jeśli masz na myśli zwykły Ibuprom czy apap, który bierzesz jak np. boli cie głowa, to z tego co wiem nie można tego odliczyć w ramach ulgi na leki. Chyba że lekarz napisze jakies oświadczenie, że te leki są ci niezbędne.

  4. Oprócz orzeczenia o niepełnosprawności jakie jeszcze dokumenty sa potrzebne jeśli chodzi o ulgę rehabilitacyjną na używanie samochodu osobowego.

  5. Przy składaniu deklaracji PIT nie są potrzebne żadne dokumenty, ale na wypadek ewentualnej kontroli warto trzymać dokumenty potwierdzające, że samochód był wykorzystywany na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (zaświadczenia lekarskie, zlecenia na zabiegi, karty wypisu itp.)

  6. Na przestrzeni ostatnich czterech lat mój Tato był 3-krotnie hospitalizowany w ciężkim stanie z powodu wzjg, a takze towarzyszących mu powikłań ( złamanie 3 kręgów, uszkodzenie wątroby, rozedma płuc). To choroba autoimmunologiczna, z którą wiąże się konieczność stałego zażywania bardzo drogich leków (do końca życia). Pomimo ciężkiego stanu Tato nigdy dotąd nie starał się o przyznanie stopnia niepełnosprawności, ale w tym roku wydatki na ten cel były tak ogromne, że Tato przekonał się do złożenia dokumentów na komisję. Dokumentacja z leczenia była bardzo obszerna, więc, że werdykt będzie pozytywny nie było watpliwosci. Pani dr (lekarz domowy) wypelniła zaświadczenie do wniosku w grudniu, ale niestety dokumentacja została przyjęta na Dziennik Podawczy dopiero 8 stycznia (z datownikiem styczniowym). Posiedzenie komisji mialo miejsce w polowie marca. Tato dostał orzeczenie o niepełnosprawnosci , ale w punkcie: “Niepełnosprawność istnieje od”… wpisano: “nie da się ustalić” i “stopień niepełnosprawnosci datuje się od 08.01.2018” . Moje pytanie brzmi nastepujaco: 1. Czy Tato moze odliczyć wydatki na leki za 2017 rok? I 2. z tabelki programu e-pit. pl wynika, ze do skorzystania z ulgi za leki nie jest potrzebne orzeczenie, a tylko info od lekarza, ze leki są konieczne, czy tak należy to rozumieć? 3. Korzystanie z samochodu przez ON tylko do celów leczniczo-reh? A do innych celów ułatwiajacych codzienne funkcjonowanie juz nie? Co informator, to inaczej.

  7. Zgodnie z naszą wiedzą, do odliczenia leków konieczne jest orzeczenie o niepełnosprawności, dlatego w przypadku Pani Taty nie ma możliwości odliczenia wydatków za 2017 rok. Odnośnie samochodu, to ostatnio nastąpiły zmiany i można odliczać wydatki na dojazd również w innym celu. Więcej tutaj: https://rozliczeniepit.pl/ulgi-i-odliczenia/ulga-rehabilitacyjna-2018-nadchodza-korzystne-zmiany/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.