pieniądze i młotek sędziego

Jak uniknąć kary za niezłożenie PIT?

Podatnik, który spóźni się ze złożeniem deklaracji PIT może otrzymać mandat w wysokości od niecałych 200 zł do nawet kilku tysięcy złotych. W niektórych sytuacjach udaje się jednak uniknąć kary. Dowiedz się co należy zrobić, aby nie zapłacić mandatu. 

Jeśli pracownicy urzędu skarbowego nie zauważyli jeszcze, że PIT nie został złożony, można uniknąć kary składając deklarację PIT wraz z tzw. czynnym żalem, czyli zawiadomieniem o popełnieniu czynu zabronionego. Złożenie takiego zawiadomienia pozwoli uniknąć kary za spóźnienie w złożeniu deklaracji. Nie zwalnia jednak z odsetek za zwłokę, jeśli dana osoba miała do zapłacenia podatek dochodowy.

Trudniej jest uniknąć zapłacenia kary, jeśli do pracowników urzędu skarbowego dotarła już informacja, że dany podatnik nie złożył PITu. Czynny żal w takiej sytuacji nie będzie miał znaczenia. Jedyną możliwością jest złożenie do sądu wniosku o odstąpienie od wymierzenia kary.

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego w przypadku wykroczeń skarbowych sąd może odstąpić od wymierzenia kary w szczególnych sytuacjach, biorąc pod uwagę jaki był charakter i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu tego wykroczenia.

Aby mieć szansę na przychylenie się do wniosku należy więc udowodnić, że wystąpiła wyjątkowa sytuacja, która uniemożliwiła złożenie PITu w terminie. Może być to na przykład śmierć bliskiej osoby na kilka dni przed terminem złożenia PITu, ciężka choroba w tym okresie, przebywanie z dala od urzędu skarbowego, urzędu pocztowego i bez dostępu do internetu.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!