kara

Jaka jest kara za niezłożenie PITu w terminie?

karaKarą za niezłożenie PITu w terminie jest zwykle mandat w wysokości kilkuset złotych. Jeżeli mieliśmy do zapłacenia podatek dochodowy i w związku z nieterminowym złożeniem PITu spóźnimy się również z zapłatą podatku, będziemy musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Przeczytaj więcej: Co grozi za nierozliczenie PITu?

Wysokość odsetek za zwłokę

Odsetki za zwłokę wynoszą obecnie 8%. Aby obliczyć wysokość odsetek należy pomnożyć wysokość podatku razy liczbę dni zwłoki i z wyniku tego mnożenia należy obliczyć 8%. Na koniec wynik dzielimy przez liczbę dni w roku.

Przykładowo załóżmy, że niedopłata Twojego podatku dochodowego wynosi 1500 zł i spóźniłeś się z zapłatą 40 dni.

1500 x 40 = 60 000

8% x 60 000 = 4800

4800 / 365 = 13,15

Wpłacając podatek po terminie będziesz więc musiał zapłacić 1513 zł.

Inne skutki niezłożenia PITu w terminie

Oprócz narażenia się na karę finansową, składając PIT po terminie tracimy możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Przepada również możliwość przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego.

Dlatego zachęcamy aby już teraz rozliczyć się przez internet i nie czekać do ostatniej chwili.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!