kara

Jaka jest kara za niezłożenie PITu w terminie?

karaKarą za niezłożenie PITu w terminie jest zwykle mandat w wysokości kilkuset złotych. Jeżeli mieliśmy do zapłacenia podatek dochodowy i w związku z nieterminowym złożeniem PITu spóźnimy się również z zapłatą podatku, będziemy musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Przeczytaj więcej: Co grozi za nierozliczenie PITu?

Wysokość odsetek za zwłokę

Odsetki za zwłokę wynoszą obecnie 8%. Aby obliczyć wysokość odsetek należy pomnożyć wysokość podatku razy liczbę dni zwłoki i z wyniku tego mnożenia należy obliczyć 8%. Na koniec wynik dzielimy przez liczbę dni w roku.

Przykładowo załóżmy, że niedopłata Twojego podatku dochodowego wynosi 1500 zł i spóźniłeś się z zapłatą 40 dni.

1500 x 40 = 60 000

8% x 60 000 = 4800

4800 / 365 = 13,15

Wpłacając podatek po terminie będziesz więc musiał zapłacić 1513 zł.

Inne skutki niezłożenia PITu w terminie

Oprócz narażenia się na karę finansową, składając PIT po terminie tracimy możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Przepada również możliwość przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego.

Dlatego zachęcamy aby już teraz rozliczyć się przez internet i nie czekać do ostatniej chwili.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!