W uzasadnieniu korekty PIT należy napisać, jaki błąd został zauważony w złożonej deklaracji i w związku z tym co zostało zmienione w korekcie, np.:
„Składając deklarację PIT-37, dnia 15 marca 2014 roku, skorzystałem z ulgi na dziecko, której kwotę wpisałem do deklaracji PIT-37, ale nie dołączyłem załącznika PIT/O. Korekta zeznania PIT-37 zawiera brakujący załącznik PIT/O.”
„Po złożeniu deklaracji PIT-37 zauważyłem, że błędnie wpisałem swój numer PESEL. Obecnie składam korektę deklaracji, z prawidłowym numerem PESEL.”
„W roku 2014 pracowałem w ramach umowy o dzieło w trzech różnych firmach. Wypełniając deklarację PIT-37 zawarłem jednak kwoty pochodzące tylko z dwóch deklaracji PIT-11 a omyłkowo nie uwzględniłem trzeciej deklaracji PIT-11. W związku z tym składam korektę deklaracji PIT-37, uwzględniającą dochody pochodzące od wszystkich trzech pracodawców”.
Jeżeli po uwzględnieniu dochodów z trzeciej firmy, okazałoby się, że powstała konieczność zapłaty podatku lub podatek do zapłacenia zwiększył się, a korektę składamy po 30 kwietnia, należy od razu zapłacić brakujący podatek wraz z odsetkami. Informację o zapłaceniu podatku i odsetek należy również zawrzeć w uzasadnieniu korekty PIT.
Korektę PIT, tak samo jak zwykłe zeznanie można złożyć przez internet.