Kosiniakowe – czy płaci się podatek?

dziecko z rodzicami

Kosiniakowe to zasiłek dla rodziców, który wszedł w życie na początku 2016 roku. Najbardziej skorzystają z niego osoby, które nie posiadają ubezpieczenia chorobowego. Wiele osób ma wątpliwości, czy od kosiniakowego należy zapłacić podatek i czy trzeba wykazać taki dochód w deklaracji PIT.

Nazwa “kosiniakowe” pochodzi od nazwiska Władysława Kosiniaka-Kamysza, byłego Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który był pomysłodawcą nowego zasiłku. Zasiłek ma na celu wsparcie rodziców, którzy dotychczas ze względu na brak ubezpieczenia chorobowego, nie podlegali zasiłkowi macierzyńskiemu. Dotyczy to mam będących na studiach, bezrobotnych, zatrudnionych na umowie o dzieło oraz rolników. Zasiłek, w wysokości 1000 zł wypłacany jest co miesiąc, przez rok od urodzenia dziecka. Ponadto, osoby, których zasiłek według starych zasad wynosił mniej niż 1000 zł, mogą otrzymać wyrównanie do 1000 zł. Korzystają z tego niektórzy przedsiębiorcy, osoby zatrudnione na część etatu lub na umowie zlecenie.

Podobnie jak inne zasiłki, kosiniakowe nie podlega opodatkowaniu. Nie należy więc wykazywać tego typu dochodu na formularzu PIT ani płacić podatku. Warto jednak wiedzieć, że kosiniakowe wlicza się do dochodu branego pod uwagę przy wyznaczaniu prawa do innych świadczeń. Rodzice, którzy skorzystają z kosiniakowego mogą zatem stracić prawo do stypendium socjalnego lub zasiłku z MOPSu.

W prawidłowym wypełnieniu formularza PIT i rozliczeniu pozostałych dochodów pomoże Ci nasz darmowy program do rozliczania PIT.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Już niedlugo skorzystam z kosiniakowego. Jeszcze 2 miesiace i magdusia bedzie z nami :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.