piłka nożna

Przychody sportowca jako działalność gospodarcza

Jeszcze do niedawna kwestia rozliczeń podatkowych w przypadku sportowców budziła wiele wątpliwości. Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, jeżeli pracowali oni na etacie lub na umowach cywilnoprawnych, i zarabiali poniżej 85,5 tys. zł, płacili 18% podatku. W sytuacji, kiedy sportowiec odnosił sukces i jego dochody stawały się znacznie wyższe, zaczynał obowiązywać go drugi próg podatkowy, czyli już 32% podatku od uzyskanych dochodów. W takiej sytuacji znaczna część osób żyjących z aktywności sportowej decydowała się na zakładanie własnej działalności gospodarczej, która pozwalała na wybór 19% podatku liniowego niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów.

Działalność gospodarcza sportowców – rozwiązania prawne

22 czerwca 2015 roku weszła w życie uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, że „przychody sportowców mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art.10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) jeżeli działalność sportowca spełnia kryteria określone w art.5a pkt 6 tej ustawy i nie spełnia kryteriów z art.5b ust.1 tej ustawy”. Zanim sąd wydał stosowne oświadczenie, prawa sportowców do prowadzania własnej działalności gospodarczej były wielokrotnie kwestionowane. Stawka była bowiem wysoka. Przykładowo, jeżeli Agnieszka Radwańska rozliczałaby się według zasad podatku progresywnego, od dwóch milionów dolarów nagrody musiałaby zapłacić ponad dwa miliony złotych. Przy zastosowaniu podatku liniowego kwota ta zmniejsza się do półtora miliona złotych.

Nowe ustawodawstwo zdecydowanie staje po stronie interesów sportowców. Mają oni możliwość założenia własnej działalności gospodarczej i zadeklarowania, że zamierzają rozliczać się na zasadach podatku liniowego. Jasna sytuacja prawna jest niewątpliwie dużym udogodnieniem. Czy jednak wszystkim sportowcom opłaca się płacenie 19% podatku liniowego?

Działalność gospodarcza i podatek liniowy – dla kogo?

Własna firma i wybór podatku liniowego są opłacalne przede wszystkim dla sportowców, którzy osiągają wysokie dochody. W przypadku najbardziej znanych gwiazd sportu sytuacja jest jasna. Podatek liniowy gwarantuje ogromne oszczędności. Jednak w przypadku osób o nieco niższych dochodach sprawa wymaga dodatkowego rozważenia. Podatek 19% wyklucza korzystanie z wielu ulg – takich jak ulga na dziecko, czy internet. Nie obowiązuje również kwota wolna od podatku. Sportowcy, którzy skorzystają z podatku liniowego nie mogą świadczyć usług na rzecz swojego pracodawcy – czy to byłego, czy obecnego.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!