biznes

Ryczałt ewidencjonowany – komu się opłaca?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona metoda opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Polega na płaceniu podatku od przychodu, więc nie ma możliwości odliczania jego kosztów. Przy ryczałcie występuje limit obrotów, po których przekroczeniu nie można korzystać z tej formy opodatkowania. Wynosi on 150 tys. euro rocznie.

Kto może rozliczać się w formie ryczałtu?

  • Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą.
  • Osoby fizyczne, które osiągają przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli  nie są zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Mogą to być również spółki oraz osoby duchowne.

Kto nie może korzystać z rozliczenia w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

  • prowadzący apteki,
  • udzielający pożyczek pod zastaw, m.in. prowadzący lombardy,
  • prowadzący działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • wytwarzający wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
  • świadczący usługi reklamowe, pośred­nictwa finansowego, detek­tywistyczne oraz ochroniarskie, wykonywania fotografii reklamowych i podobne,
  • handlujący częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wolnych zawodów (są wyjątki, zobacz niżej),
  • osoby, które zamierzają prowadzić własną działalność i wykonywać na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy takie same czynności, jakie wykonywały w ramach stosunku pracy.

Rodzaje przychodów, które można rozliczać za pomocą ryczałtu:

  • osiągane w zakresie następujących wolnych zawodów: lekarz, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, tłumacz, nauczyciel udzielający lekcji na godziny,
  • związane ze świadczeniem usług (nie wszystkich, są wyjątki),
  • związane ze sprzedażą praw majątkowym lub nieruchomości,
  • związane z działalnością wytwórczą, robotami budowlanymi lub w zakresie przewozu ładunków,
  • związane z działalnością gastronomiczną lub handlową,
  • pochodzące z wynajmu i dzierżawy,
  • zwiazane ze świadczeniem usług wychowania przedszkolnego,
  • pochodzące ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą,
  • pochodzące z działalności rybaków morskich.

Kiedy warto rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Rozliczanie podatkowe w formie ryczałtu ewidencjonowanego szczególnie korzystne jest dla osób, które wynajmują mieszkanie lub lokal użytkowy. Od tego typu przychodów podatek w formie ryczałtu wynosi 8,5%. Polecane jest też przedsiębiorcom, których koszty uzyskania przychodu są niewielkie. Osoby, które boją się skomplikowanej księgowości również mogą zdecydować się na ryczałt. W tej formie rozliczenia nie trzeba prowadzić księgi przychodów i rozchodów, wystarczy ewidencja przychodów.

Przed decyzją o opodatkowaniu w formie ryczałtu warto sprawdzić, jaka stawka podatku dotyczy danych źródeł przychodu. Stawki ryczałtowe wahają się od 20% do 2% przychodów, zatem ryczałt będzie opłacalny dla podatników, których przychody opodatkowane są niższymi stawkami.

Najniższa stawka – 2% dotyczy sprzedaży wyrobów z własnej uprawy lub hodowli. Podatek w wysokości 3% płacą między innymi przedsiębiorcy świadczący usługi gastronomiczne (poza sprzedażą napojów alkoholowych), usługi w zakresie handlu, związane z produkcją zwierzęcą, rybacy. Niska stawka – 5,5% dotyczy też działalności wytwórczej, robót budowlanych, usług transportowych (z wykorzystaniem samochodów o ładowności powyżej 2 ton), sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, znaczków itp. oraz sprzedaży świadectw pochodzenia otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Pełny spis stawek i źródeł przychodów znajdziesz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. 1998 nr 144, poz. 930).

Kiedy ryczałt ewidencjonowany się nie opłaca?

W przypadku przedsiębiorców, którzy ponoszą duże wydatki na zakupy lub inwestycje w celu uzyskania przychodu, ryczałt może być nieopłacalny. Szczególnie niekorzystny może być dla firm, które osiągają niewielki zysk, a ponoszą spore straty. Przedsiębiorstwa, które są narażone na straty również powinny wybrać inną formę opodatkowania. Należy pamiętać, że w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, nie odliczamy kosztów, a podatek musimy zapłacić nawet w przypadku strat. Ryczałt jest niekorzystny też dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników, ponieważ nie można uwzględnić kosztów związanych zatrudnieniem, m.in. pensja, ZUS.

Ryczał nie będzie też raczej opłacalny w przypadku przychodów opodatkowanych wysokimi stawkami. Najwyższa stawka – 20% dotyczy wolnych zawodów. 17% podatku płacą między innymi przedsiębiorcy zajmujący się pośrednictwem w sprzedaży hurtowej samochodów i motocykli, wynajmem środków transportu, świadczący usługi parkingowe, wydawcy gier komputerowych i oprogramowania, zarządcy nieruchomościami, agencje pracy tymczasowej, pośrednicy turystyczni, firmy świadczące usługi fotograficzne, usługi z zakresu pomocy społecznej.

Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz opodatkować swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym oraz jaka stawka dotyczy Twoich przychodów, zachęcamy do zajrzenia do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Pamiętaj też, że aby korzystać z ryczałtu należy do 20 stycznia danego roku podatkowego złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!