Wynagrodzenie członków komisji wyborczych

komisja wyborczaWiele osób niejednokrotnie zastanawia się, czy członkowie komisji wyborczych otrzymują wynagrodzenie za poświęcenie własnego czasu. Ta kwestia rodzi kolejne pytania. Czy w związku z powyższym muszą składać zeznanie podatkowe (jeśli tak, to na jakim formularzu PIT) i rozliczać się ze swojego dochodu z tytułu pełnionej funkcji. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości.

Członkowie komisji wyborczych otrzymują zwolnione z opodatkowania diety. Jest to jednoznaczne z tym, że nie mają obowiązku ujmowania tychże kwot w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto podkreślić, że – jeżeli zachodzi taka konieczność – mogą ubiegać się o przysługujący im zwrot wydatków poniesionych zarówno na podróż, jak i na noclegi. Stuprocentowy zwrot przysługuje wówczas, gdy koszty podróży i noclegów mieszczą się w kwocie 2280 zł miesięcznie.

O wynagrodzeniu członków komisji słów kilka

Wynagrodzenie członków komisji wyborczych jest zwolnione od podatku, jeżeli nie przekracza 2280 zł miesięcznie. W skład tego wynagrodzenia wchodzą wspomniane już diety, zwroty kosztów, czyli pieniądze wchodzące w skład działalności osobistej. Wszystkie aspekty związane z wynagrodzeniem członków komisji wyborczych są rozpatrywane na podstawie uchwały państwowej komisji wyborczej pochodzącej z 14 marca 2011 roku.

Wynagrodzenia członków komisji wyborczych wahają się od 160 do 500 złotych, w zależności od rodzaju komisji i pełnionej w niej funkcji.

W okręgowych komisjach wyborczych kształtują się następująco:

  • 500 zł – w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 380 zł – w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 400 zł – w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymują 160 zł, natomiast zastępcy przewodniczących obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na 180 zł, a wynagrodzenie przewodniczących obwodowych komisji wyborczych wynosi 200 złotych. Członkowie rejonowych komisji wyborczych otrzymują 250 złotych.

Wszyscy członkowie komisji wyborczych powinni rozliczyć się na druku PIT/R przesyłanym przez PKW.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.