komisja wyborcza

Wynagrodzenie członków komisji wyborczych

komisja wyborczaWiele osób niejednokrotnie zastanawia się, czy członkowie komisji wyborczych otrzymują wynagrodzenie za poświęcenie własnego czasu. Ta kwestia rodzi kolejne pytania. Czy w związku z powyższym muszą składać zeznanie podatkowe (jeśli tak, to na jakim formularzu PIT) i rozliczać się ze swojego dochodu z tytułu pełnionej funkcji. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości.

Członkowie komisji wyborczych otrzymują zwolnione z opodatkowania diety. Jest to jednoznaczne z tym, że nie mają obowiązku ujmowania tychże kwot w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto podkreślić, że – jeżeli zachodzi taka konieczność – mogą ubiegać się o przysługujący im zwrot wydatków poniesionych zarówno na podróż, jak i na noclegi. Stuprocentowy zwrot przysługuje wówczas, gdy koszty podróży i noclegów mieszczą się w kwocie 2280 zł miesięcznie.

O wynagrodzeniu członków komisji słów kilka

Wynagrodzenie członków komisji wyborczych jest zwolnione od podatku, jeżeli nie przekracza 2280 zł miesięcznie. W skład tego wynagrodzenia wchodzą wspomniane już diety, zwroty kosztów, czyli pieniądze wchodzące w skład działalności osobistej. Wszystkie aspekty związane z wynagrodzeniem członków komisji wyborczych są rozpatrywane na podstawie uchwały państwowej komisji wyborczej pochodzącej z 14 marca 2011 roku.

Wynagrodzenia członków komisji wyborczych wahają się od 160 do 500 złotych, w zależności od rodzaju komisji i pełnionej w niej funkcji.

W okręgowych komisjach wyborczych kształtują się następująco:

  • 500 zł – w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 380 zł – w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 400 zł – w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymują 160 zł, natomiast zastępcy przewodniczących obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na 180 zł, a wynagrodzenie przewodniczących obwodowych komisji wyborczych wynosi 200 złotych. Członkowie rejonowych komisji wyborczych otrzymują 250 złotych.

Wszyscy członkowie komisji wyborczych powinni rozliczyć się na druku PIT/R przesyłanym przez PKW.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!