dokumenty

Zeznanie podatkowe – kiedy i gdzie złożyć?

Gdzie złożyć PIT?

Istnieje kilka różnych sposobów na przekazanie zeznania podatkowego urzędowi skarbowego. Z jednej strony są to metody tradycyjne (bezpośrednio w urzędzie skarbowym, przesyłka pocztowa), a z drugiej nowe, które pojawiły się dopiero w ostatnich latach – przez Internet czy za pomocą tzw. urzędomatów.

Najbardziej tradycyjny ze sposobów składania deklaracji to oczywiście bezpośrednia wizyta w urzędzie skarbowym, odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. W tej sytuacji wystarczy po prostu zgłosić się do okienka podawczego.

W niektórych urzędach skarbowych oraz urzędach miejskich i gminnych znaleźć można ponadto specjalne automaty (tzw. urzędomaty), za pomocą których również można złożyć deklarację. Ich obsługa jest stosunkowo prosta. Warto jednak pamiętać o tym, że składane w ten sposób dokumenty muszą być pozbawione zszywek, a w pierwszej kolejności należy podać załączniki. Po skorzystaniu z maszyny podatnik otrzymuje potwierdzenie z datą złożenia deklaracji.

Internet

Coraz popularniejszą metodą składania zeznań podatkowych staje się w Polsce z roku na rok Internet. Drogą elektroniczną można złożyć każdą deklarację, jednak tylko dziewięć z nich nie wymaga od podatnika posiadania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego (tzw. e-podpis).

Bez e-podpisu można złożyć następujące rodzaje formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A. Przy pozostałych deklaracjach konieczne jest użycie e-podpisu.

Składanie deklaracji PIT przez Internet zabezpiecza szereg danych, zawierających informacje na temat podatnika:

  • numer NIP lub numer PESEL;
  • imię;
  • nazwisko;
  • data urodzenia;
  • kwota przychodu podana w zeznaniu lub obliczeniu rocznym podatku za rok poprzedni – składając PIT w 2018 r. za dochody z 2017 r. należy więc podać sumę przychodu z deklaracji za 2016 r.; jeżeli podatnik wtedy się nie rozliczał, to powinien wpisać „0”.

Osoby rozliczające się razem ze współmałżonkiem mogą wpisać dane tylko jednego z nich – deklaracja będzie ważna dla obojga.

Poczta Polska

Deklarację można złożyć także przesyłką pocztową, nadaną za pośrednictwem Poczty Polskiej (tylko ona posiada stosowne uprawnienia do przekazu tego rodzaju przesyłek). Data nadania jest tutaj kluczowa i gwarantuje, że nawet jeśli przesyłka dotrze do urzędu skarbowego po wymaganym terminie, to data stempla pocztowego jest równoznaczna ze złożeniem w danym dniu dokumentów.

Jak jeszcze można złożyć deklarację PIT

Podatnik przebywający poza granicami Polski może złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie konsularnym.

Żołnierze oraz marynarze, którzy z powodu obowiązków służbowych nie mają możliwości dostarczenia deklaracji PIT do organu podatkowego, powinni przekazać ją dowódcy jednostki wojskowej lub – w przypadku marynarzy – kapitanowi statku.

Podobnie przedstawia się sytuacja więźniów i osób aresztowanych – dokumenty powinni przekazać administracji więziennej czy też aresztu śledczego.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe PIT?

Najważniejsze terminy obowiązujące przy składaniu zeznań podatkowych PIT:

31 stycznia 2018 r.

  • PIT-16 (karta podatkowa)
  • PIT-19A (ryczałt od przychodów osób duchownych)
  • PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany)

28 lutego 2018 r.

  • PIT 40 (składany za pracownika)
  • PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

30 kwietnia 2018 r.

  • PIT-36 (działalność gospodarcza)
  • PIT-36L (podatek liniowy)
  • PIT-37 (praca, umowa zlecenie/o dzieło, emeryci)
  • PIT-38 (dochody kapitałowe)
  • PIT-39 (zbycie nieruchomości)

Terminy mijają dokładnie o godzinie 23:59 danego dnia. Za opóźnienia grożą kary.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!