formularz pit37

O co chodzi w rozliczeniu PIT?

formularz pit37Osoby młode, które dopiero co rozpoczęły pracę przeważnie słyszały o czymś takim jak PIT, ale nie zawsze wiedzą o co tak naprawdę w tym chodzi.

PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli jak nazwa wskazuje, podatek, który musimy zapłacić od swojego dochodu. „Osoba fizyczna” jest to natomiast, mówiąc w uproszczeniu – pracownik. Przepisy wyróżniają również tzw. „osoby prawne”, którymi są m. in. spółki akcyjne, spółki z .o.o., związki zawodowe czy przedsiębiorstwa państwowe.

Każdego roku, do końca kwietnia każda osoba, która w poprzednim roku uzyskiwała dochody ma obowiązek złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego na odpowiednim formularzu PIT. Do końca kwietnia 2018 roku należy więc rozliczyć się z dochodów uzyskanych przez cały 2017 rok. Formularzy PIT jest kilkanaście, ale najczęściej wykorzystywanym jest PIT-37. Jest to formularz przeznaczony m. in. dla osób, które uzyskiwały dochody w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Jeżeli pracowałeś w ramach jednej z wymienionych umów, do końca lutego 2018 roku powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11, w którym będą zawarte informacje ile wyniósł Twój przychód, dochód i pobrane przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy. Kwoty te powinieneś przepisać do PITu-37 (PITu-11 nie wysyłamy do urzędu skarbowego, jest to formularz tylko dla nas, który ma nam ułatwić wypełnienie PITu-37).

W wypełnieniu PIT-37 pomocny jest nasz program, który możesz pobrać z tej strony bez żadnych opłat. Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem jak krok po kroku rozliczyć PIT-37 oraz na temat rozliczenia PITu online.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!