formularz pit37

O co chodzi w rozliczeniu PIT?

formularz pit37Osoby młode, które dopiero co rozpoczęły pracę przeważnie słyszały o czymś takim jak PIT, ale nie zawsze wiedzą o co tak naprawdę w tym chodzi.

PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli jak nazwa wskazuje, podatek, który musimy zapłacić od swojego dochodu. „Osoba fizyczna” jest to natomiast, mówiąc w uproszczeniu – pracownik. Przepisy wyróżniają również tzw. „osoby prawne”, którymi są m. in. spółki akcyjne, spółki z .o.o., związki zawodowe czy przedsiębiorstwa państwowe.

Każdego roku, do końca kwietnia każda osoba, która w poprzednim roku uzyskiwała dochody ma obowiązek złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego na odpowiednim formularzu PIT. Do końca kwietnia 2018 roku należy więc rozliczyć się z dochodów uzyskanych przez cały 2017 rok. Formularzy PIT jest kilkanaście, ale najczęściej wykorzystywanym jest PIT-37. Jest to formularz przeznaczony m. in. dla osób, które uzyskiwały dochody w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Jeżeli pracowałeś w ramach jednej z wymienionych umów, do końca lutego 2018 roku powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11, w którym będą zawarte informacje ile wyniósł Twój przychód, dochód i pobrane przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy. Kwoty te powinieneś przepisać do PITu-37 (PITu-11 nie wysyłamy do urzędu skarbowego, jest to formularz tylko dla nas, który ma nam ułatwić wypełnienie PITu-37).

W wypełnieniu PIT-37 pomocny jest nasz program, który możesz pobrać z tej strony bez żadnych opłat. Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem jak krok po kroku rozliczyć PIT-37 oraz na temat rozliczenia PITu online.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!