O co chodzi w rozliczeniu PIT?

formularz pit37Osoby młode, które dopiero co rozpoczęły pracę przeważnie słyszały o czymś takim jak PIT, ale nie zawsze wiedzą o co tak naprawdę w tym chodzi.

PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli jak nazwa wskazuje, podatek, który musimy zapłacić od swojego dochodu. “Osoba fizyczna” jest to natomiast, mówiąc w uproszczeniu – pracownik. Przepisy wyróżniają również tzw. “osoby prawne”, którymi są m. in. spółki akcyjne, spółki z .o.o., związki zawodowe czy przedsiębiorstwa państwowe.

Każdego roku, do końca kwietnia każda osoba, która w poprzednim roku uzyskiwała dochody ma obowiązek złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego na odpowiednim formularzu PIT. Do końca kwietnia 2018 roku należy więc rozliczyć się z dochodów uzyskanych przez cały 2017 rok. Formularzy PIT jest kilkanaście, ale najczęściej wykorzystywanym jest PIT-37. Jest to formularz przeznaczony m. in. dla osób, które uzyskiwały dochody w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Jeżeli pracowałeś w ramach jednej z wymienionych umów, do końca lutego 2018 roku powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11, w którym będą zawarte informacje ile wyniósł Twój przychód, dochód i pobrane przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy. Kwoty te powinieneś przepisać do PITu-37 (PITu-11 nie wysyłamy do urzędu skarbowego, jest to formularz tylko dla nas, który ma nam ułatwić wypełnienie PITu-37).

W wypełnieniu PIT-37 pomocny jest nasz program, który możesz pobrać z tej strony bez żadnych opłat. Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem jak krok po kroku rozliczyć PIT-37 oraz na temat rozliczenia PITu online.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Prosto, jak do idioty, własnie takiego artykułu szukałam, dzięki! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.