Jaka jest najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu? Czy jest dochód wolny od podatku?

Najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu wynosi 3091 zł rocznie i nie uległa zmianie od 2009 roku.

Dochód wolny (kwota wolna) od podatku oznacza, że nawet jeżeli uzyskujemy dochody, a od naszego wynagrodzenia potrącane są składki ZUS oraz pobierany jest podatek, nie mamy obowiązku jego zapłaty. Jeżeli nasze dochody w danym roku podatkowym nie przekroczą 3091 zł – w rozliczeniu PIT nie będziemy musieli płacić podatku.

Kwotę wolną od podatku odlicza się od podatku – nie od dochodu. W praktyce odlicza się 556,02 zł, ponieważ dokładnie tyle wyniósłby podatek obliczony na zasadach ogólnych od kwoty 3091 zł. Kwotę wolną można rozliczać na koniec roku podatkowego w rozliczeniu rocznym.

Istnieją dwa sposoby rozliczania kwoty wolnej od podatku:

  • rozliczanie się pod koniec roku – oznacza jednorazowy zwrot w wysokości 556,02 zł,
  • comiesięczne odliczanie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 tej kwoty, co oznacza zwrot w wysokości 46,33 zł miesięcznie.

Podatnicy, których zarobki nie przekroczą 3091 zł, są zwolnieni od podatku, jednak mają obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe za ubiegły rok, rozliczając się przez internet lub drogą tradycyjną. Urząd Skarbowy zwraca należną kwotę podatku tylko na podstawie złożonego rocznego rozliczenia PIT.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!