Jaka jest najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu? Czy jest dochód wolny od podatku?

Najniższa kwota podlegająca rocznemu rozliczeniu podatkowemu wynosi 3091 zł rocznie i nie uległa zmianie od 2009 roku.

Dochód wolny (kwota wolna) od podatku oznacza, że nawet jeżeli uzyskujemy dochody, a od naszego wynagrodzenia potrącane są składki ZUS oraz pobierany jest podatek, nie mamy obowiązku jego zapłaty. Jeżeli nasze dochody w danym roku podatkowym nie przekroczą 3091 zł – w rozliczeniu PIT nie będziemy musieli płacić podatku.

Kwotę wolną od podatku odlicza się od podatku – nie od dochodu. W praktyce odlicza się 556,02 zł, ponieważ dokładnie tyle wyniósłby podatek obliczony na zasadach ogólnych od kwoty 3091 zł. Kwotę wolną można rozliczać na koniec roku podatkowego w rozliczeniu rocznym.

Istnieją dwa sposoby rozliczania kwoty wolnej od podatku:

  • rozliczanie się pod koniec roku – oznacza jednorazowy zwrot w wysokości 556,02 zł,
  • comiesięczne odliczanie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 tej kwoty, co oznacza zwrot w wysokości 46,33 zł miesięcznie.

Podatnicy, których zarobki nie przekroczą 3091 zł, są zwolnieni od podatku, jednak mają obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe za ubiegły rok, rozliczając się przez internet lub drogą tradycyjną. Urząd Skarbowy zwraca należną kwotę podatku tylko na podstawie złożonego rocznego rozliczenia PIT.

pobierz program do rozliczenia pit

1 komentarz

  1. Czyli jesli masz dochód 257 zł miesięcznie na wodę i czerstwy chleb to nie musisz składać PITu. Rumunia i Albania jest już daleko przed Wami Polacy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.