Od jakiej kwoty trzeba się rozliczać z PITu?

od jakiej kwoty rozliczenie pitOd rozliczania z PITu zwolnione są jedynie osoby, które uzyskiwały dochody tylko z umowy o dzieło albo umowy zlecenia i umowy te były wystawione na kwotę niższą niż 200 zł brutto.

Dochody takie są opodatkowane ryczałtowo, w związku z czym pracodawca (płatnik) nie przekazuje w trakcie roku zaliczek na podatek i nie składa PIT-11. Pracownik natomiast (podatnik) nie składa PIT-37 od dochodów z takiego źródła. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o kwotę pojedynczej umowy, a nie sumę przychodu. Jeśli zatem pracownik w trakcie roku podpisze wiele umów o dzieło lub zlecenie i każda umowa będzie opiewała na kwotę mniejszą niż 200 zł, nie będzie musiał rozliczać się z PITu nawet jeżeli suma wynagrodzenia w całym roku przekroczy kwotę wolną od podatku – 3091 zł.

Pracownik, który w ciągu roku podpisze tylko jedną umowę, ale na kwotę 201 zł brutto albo większą – będzie musiał rozliczyć się z PITu. Jeśli wynagrodzenie nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, podatek dochodowy wyniesie 0 zł, a zaliczki na podatek dochodowy, jakie zostały wcześniej wpłacone przez pracodawcę, zostaną zwrócone przez urząd skarbowy w ciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji PIT.

Zachęcamy, aby rozliczać PIT online, co jest znacznie prostsze i szybsze niż na papierze.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.