od jakiej kwoty rozliczenie pit

Od jakiej kwoty trzeba się rozliczać z PITu?

od jakiej kwoty rozliczenie pitOd rozliczania z PITu zwolnione są jedynie osoby, które uzyskiwały dochody tylko z umowy o dzieło albo umowy zlecenia i umowy te były wystawione na kwotę niższą niż 200 zł brutto.

Dochody takie są opodatkowane ryczałtowo, w związku z czym pracodawca (płatnik) nie przekazuje w trakcie roku zaliczek na podatek i nie składa PIT-11. Pracownik natomiast (podatnik) nie składa PIT-37 od dochodów z takiego źródła. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o kwotę pojedynczej umowy, a nie sumę przychodu. Jeśli zatem pracownik w trakcie roku podpisze wiele umów o dzieło lub zlecenie i każda umowa będzie opiewała na kwotę mniejszą niż 200 zł, nie będzie musiał rozliczać się z PITu nawet jeżeli suma wynagrodzenia w całym roku przekroczy kwotę wolną od podatku – 3091 zł.

Pracownik, który w ciągu roku podpisze tylko jedną umowę, ale na kwotę 201 zł brutto albo większą – będzie musiał rozliczyć się z PITu. Jeśli wynagrodzenie nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, podatek dochodowy wyniesie 0 zł, a zaliczki na podatek dochodowy, jakie zostały wcześniej wpłacone przez pracodawcę, zostaną zwrócone przez urząd skarbowy w ciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji PIT.

Zachęcamy, aby rozliczać PIT online, co jest znacznie prostsze i szybsze niż na papierze.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!