alimenty a pit

Jaki PIT złożyć od alimentów

alimenty a pitOsoby otrzymujące alimenty przeważnie nie mają obowiązku zapłaty od nich podatku, jednak nie dotyczy to wszystkich sytuacji. Zależy to przede wszystkim od tego na rzecz kogo płacone są alimenty oraz w jakiej kwocie.

Alimenty zwolnione z opodatkowania

Zwolnione z opodatkowania są alimenty zasądzone na rzecz dzieci. Nie ma tutaj znaczenia jaki jest wiek dziecka ani jaka jest kwota alimentów. Przychodów z alimentów na dzieci nie trzeba wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Alimenty opodatkowane

Do alimentów, od których należy zapłacić podatek należą:

  • Alimenty na rzecz innych osób niż dzieci, otrzymywane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, jeżeli ich wartość przekracza 700 zł. W takim wypadku podatek należy zapłacić od nadwyżki ponad 700 zł. Jeśli zatem alimenty są płacone w kwocie 1000 zł, podatek należy zapłacić od kwoty 300 zł.
  • Alimenty na rzecz innych osób niż dzieci, otrzymywane na podstawie innego orzeczenia, niż wyrok sądu lub ugoda sądowa. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość alimentów. Podatek należy zapłacić, nawet jeśli kwota alimentów wynosi mniej niż 700 zł.
  • Odsetki od alimentów. Dotyczy to każdych odsetek, niezależnie czy alimenty są orzeczone na rzecz dziecka czy innej osoby ani jaka jest ich kwota.

Na jakim formularzu PIT rozliczyć alimenty?

Alimenty traktowane są jako tzw. „inne źródła” przychodu, w związku z czym należy wykazać je na formularzu PIT-36, w wierszu „inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”. W przypadku zaległych alimentów, ściąganych przez komornika, komornik powinien wystawić formularz PIT-8C, na którym wykazana będzie kwota odsetek.

Jeśli oprócz opodatkowanych alimentów, podatnik otrzymywał również dochód z pracy, w takim przypadku nie składa PIT-37, ale na jednym formularzu PIT-36 wykazuje zarówno alimenty, jak i wynagrodzenie za pracę.

Rekomendujemy rozliczenie pit przez internet, z wykorzystaniem naszego darmowego programu, który znacznie ułatwia i przyspiesza wypełnienie oraz złożenie zeznania.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2023 (PIT za 2022)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2023 (PIT za 2022)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2022 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!