Jaki PIT złożyć od alimentów

alimenty a pitOsoby otrzymujące alimenty przeważnie nie mają obowiązku zapłaty od nich podatku, jednak nie dotyczy to wszystkich sytuacji. Zależy to przede wszystkim od tego na rzecz kogo płacone są alimenty oraz w jakiej kwocie.

Alimenty zwolnione z opodatkowania

Zwolnione z opodatkowania są alimenty zasądzone na rzecz dzieci. Nie ma tutaj znaczenia jaki jest wiek dziecka ani jaka jest kwota alimentów. Przychodów z alimentów na dzieci nie trzeba wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Alimenty opodatkowane

Do alimentów, od których należy zapłacić podatek należą:

  • Alimenty na rzecz innych osób niż dzieci, otrzymywane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, jeżeli ich wartość przekracza 700 zł. W takim wypadku podatek należy zapłacić od nadwyżki ponad 700 zł. Jeśli zatem alimenty są płacone w kwocie 1000 zł, podatek należy zapłacić od kwoty 300 zł.
  • Alimenty na rzecz innych osób niż dzieci, otrzymywane na podstawie innego orzeczenia, niż wyrok sądu lub ugoda sądowa. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość alimentów. Podatek należy zapłacić, nawet jeśli kwota alimentów wynosi mniej niż 700 zł.
  • Odsetki od alimentów. Dotyczy to każdych odsetek, niezależnie czy alimenty są orzeczone na rzecz dziecka czy innej osoby ani jaka jest ich kwota.

Na jakim formularzu PIT rozliczyć alimenty?

Alimenty traktowane są jako tzw. “inne źródła” przychodu, w związku z czym należy wykazać je na formularzu PIT-36, w wierszu “inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”. W przypadku zaległych alimentów, ściąganych przez komornika, komornik powinien wystawić formularz PIT-8C, na którym wykazana będzie kwota odsetek.

Jeśli oprócz opodatkowanych alimentów, podatnik otrzymywał również dochód z pracy, w takim przypadku nie składa PIT-37, ale na jednym formularzu PIT-36 wykazuje zarówno alimenty, jak i wynagrodzenie za pracę.

Rekomendujemy rozliczenie pit przez internet, z wykorzystaniem naszego darmowego programu, który znacznie ułatwia i przyspiesza wypełnienie oraz złożenie zeznania.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.