Na jakim formularzu pit rozliczyć się z mężem? Jaki pit złożyć, jeśli mąż pracuje i wspólnie się rozliczamy?

małżonkowieMałżonkowie, rozliczający się wspólnie, nie muszą wypełniać dwóch deklaracji. Uzupełniają jeden formularz PIT-37, w którym podają swoje dane osobowe, imiona i nazwiska, numery PESEL i NIP, a także wykazują swoje przychody zgodnie z zasadami, na jakich rozlicza się indywidualnie.

Wyliczony w deklaracji podatek stanowi podwójną kwotę podatku, który jest ustalany od połowy łącznej kwoty dochodów rozliczających się małżonków. W przypadku rozliczenia wspólnego małżonkowie osobno korzystają z przysługujących im ulg i odliczeń.

Aby móc rozliczać się wspólnie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Małżonkowie:

  • muszą pozostawać przez rok w związku małżeńskim i tzw. wspólności majątkowej,
  • nie mogą korzystać z opodatkowania na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej i podatku tonażowego,
  • są zobowiązani złożyć pisemne oświadczenie, iż decydują się na rozliczenie wspólne w danym roku rozliczeniowym – co jest równoznaczne z oznaczeniem właściwej rubryki formularza PIT.

Oświadczenie o wspólnym rozliczeniu musi zostać przedłożone najpóźniej w chwili złożenia deklaracji do Urzędu Skarbowego. Przekroczenie terminu uniemożliwi wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, nawet jeśli posiadają wspólność majątkową.

Z opcji rozliczenia wspólnego nie mogą skorzystać osoby, które w danym roku rozliczeniowym pozostawały w separacji lub wzięły rozwód. Prawo to natomiast przysługuje osobom, których małżonkowie zmarli w danym roku podatkowym.

Podatnicy rozliczający PIT przez Internet również mogą rozliczyć się z małżonkiem.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.