Jaki PIT dla cudzoziemca

cudzoziemiecPracodawca, zatrudniający cudzoziemca, na umowie opodatkowanej na zasadach ogólnych  ma obowiązek złożenia formularza PIT-11. W przypadku dochodów opodatkowanych ryczałtem odpowiedni jest formularz IFT-1/IFT-1R.

Jeżeli cudzoziemiec na stałe mieszka zagranicą, PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. W każdym województwie jest jeden urząd skarbowy zajmujący się takimi sprawami.

PIT powinien złożyć również sam obcokrajowiec. Jeżeli jest rezydentem Polski (mieszka na jej terytorium co najmniej 183 dni w roku) musi rozliczyć podatek od wszystkich swoich dochodów – uzyskanych w Polsce i zagranicą. Dochód powinien rozliczyć na takich samych formularzach, jak obywatele Polski (zwykle PIT-37). Nierezydenci muszą rozliczyć tylko dochód uzyskany w Polsce. Dla cudzoziemca nie przebywającego na stałe w Polsce najwygodniejszym rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia na formularzu PIT-12. Po złożeniu tego formularza, obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego przechodzi z podatnika na jego pracodawcę.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.