dopłata

Jaki PIT od darowizny

Przekazanie darowizny

Przekazaną darowiznę można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT, w ramach tzw. „ulgi za darowizny”. Kwotę odliczenia należy wskazać w odpowiednim formularzu PIT (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 w zależności od tego z jakich źródeł otrzymywałeś dochód). Do deklaracji należy dołączyć załącznik PIT/O, w którym wykazujemy szczegółowe dane o darowiznie. Najprościej jest to zrobić przez internet, korzystając z programu do rozliczania PIT.

Uldze za darowizny podlegają darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, na cele kościelne oraz krew i osocze przekazane przez honorowych krwiodawców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „jak rozliczyć darowizny„.

Darowizna a PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie lub dzieło)

Na formularzu PIT-37 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części D (odliczenia od dochodu) w wierszu „odliczenia od dochodu – wykazane w części B załącznika PIT/O”.

Darowizna a PIT-36 (działalność gospodarcza według skali podatkowej, praca za granicą, inne źródła)

Na formularzu PIT-36 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części F (odliczenia od dochodu/zwolnienie) w wierszu „odliczenia od dochodu – wykazane w części B załącznika PIT/O”.

Darowizna a PIT-28 (ryczałt)

Na formularzu PIT-28 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części D.1. (odliczenia od przychodów na podstawie art. 11 ustawy) w wierszu „odliczenia od przychodów – wykazane w części B załącznika PIT/O”.

Załącznik PIT/O

Podatnicy, którzy odliczają darowiznę na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego lub z tytułu krwiodawstwa, wypełniają wiersz 1 w części B (odliczenia od dochodu (przychodu)). Suma tych darowizn nie może być wyższa niż 6% dochodu.

Podatnicy, którzy odliczają darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła wypełniają wiersz 2 (darowizny wynikające z odrębnych ustaw), również w części B. W przypadku tej darowizny nie istnieje limit dochodu.

Ponadto, wszyscy podatnicy, wypełniają część D, w której należy wykazać dane identyfikacyjne i adres obdarowanego (adres fundacji, adres stacji krwiodawstwa itp.)

Otrzymanie darowizny (spadku)

darowiznaOtrzymane darowizny podlegają ustawie o podatku od darowizn i spadków.

Ustawa zakłada, że jeżeli kwota otrzymanej darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku konieczne jest zapłacenie podatku od darowizny (lub spadku). Wysokość kwoty wolnej od podatku zależna jest od tego, od kogo otrzymałeś darowiznę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o podatku od prezentów, które również traktowane są jak darowizna.

Darowizny otrzymane od osób z tzw. 0 grupy podatkowej podlegają zwolnieniu z podatku od darowizn.

Do grupy tej należą:

  • małżonek,
  • zstępni (np. dzieci, wnuki),
  • wstępni (np. rodzice, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierb,
  • pasierbica,
  • macocha,
  • ojczym.

Warunkiem zwolnienia z podatku od darowizn jest złożenie druku SD-Z2. Należy złożyć go, jeżeli wartość darowizny (lub kilku darowizn otrzymanych od jednej osoby z tej grupy w ciągu 5 lat) przekroczy 9 637 zł.

Jeśli darowizna została otrzymana od osoby spoza grupy podatkowej 0 i przekroczyła kwotę wolną od podatku dla członków tej grupy, konieczne jest złożenie druku SD-3.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2024)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!