W większości przypadków osoby będące na emeryturze lub rencie nie muszą składać żadnej deklaracji PIT, ponieważ zostaje ona złożona przez organ rentowy (ZUS albo KRUS). Ze względu na różne przywileje, warto jest jednak złożyć zeznanie samodzielnie.
Jakie są korzyści z samodzielnego złożenia przez emeryta zeznania rocznego?
Ulgi podatkowe i rozliczenie z małżonkiem
Jedną z korzyści, jaką może osiągnąć emeryt samodzielnie składając PIT, jest niższy podatek do zapłacenia. Wynika to z możliwości skorzystania z ulg. Nie istnieją co prawda ulgi przewidziane tylko dla emerytów, jednak z każdej ulgi może skorzystać również emeryt, jeżeli spełnia wymagania dla danej ulgi.
Osoby, które przekazały w trakcie roku darowiznę, na przykład na pewną fundację lub na Kościół, mogą odliczyć ją od dochodu (tzw. ulga za darowizny). Podatnicy z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej (w tym ulgi na leki). Niektórzy mają również możliwość odliczenia wydatków na internet.
Przeczytaj więcej: Jakie ulgi obowiązują w 2015 roku.
Poza możliwością skorzystania z ulg, emeryt ma również możliwość rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem. Tutaj też konieczne jest jednak złożenie zeznania samodzielnie.
1% podatku a emerytura
Emeryci, którzy pozostawiają rozliczenie podatku ZUSowi (albo KRUSowi) cały swój podatek przekazują Skarbowi Państwa. Mają możliwość przekazania 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego, ale w tym celu muszą samodzielnie złożyć zeznanie i wpisać numer KRS wybranej organizacji.
Osobom, które chciałyby przekazać 1% podatku potrzebującym, ale nie wiedzą, którą organizację wybrać rekomendujemy Fundację Alivia, która wspiera osoby chore na raka.
W jakich sytuacjach emeryt musi złożyć zeznanie roczne samodzielnie?
Są sytuacje, w których emeryt ma obowiązek samodzielnie złożyć PIT. Dotyczy to sytuacji, w których:
- oprócz emerytury (lub renty), uzyskiwał dochody z innych źródeł, np. z pracy albo z wynajmu mieszkania,
- w poprzednim roku emerytura (lub renta) były wypłacane przez więcej niż jedną jednostkę organizacyjną ZUS albo KRUS (ma to miejsce np. w przypadku zmiany miejsca zameldowana),
- w poprzednim roku najpierw emerytura lub renta była wypłacana przez ZUS a potem przez KRUS, lub odwrotnie.
Jaki PIT wypełnia emeryt jeśli rozlicza się samodzielnie?
Deklaracja PIT, jaką musi wypełnić emeryt, jeśli rozlicza się z Urządem Skarbowym samodzielnie zależy od sytuacji. W przypadku dochodów tylko z emerytury, obowiązuje PIT-37. Należy go wypełnić przepisując kwoty podane na formularzu PIT-40A/11A otrzymanym od ZUSu albo KRUSu. Aby skorzystać z ulg należy dołączyć załącznik PIT/O.
Termin złożenia zeznania mija 30 kwietnia. Jeżeli do tego dnia emeryt nie złoży PIT-37, urząd skarbowy uzna, że podatnik nie korzysta z żadnej ulgi ani nie chce przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego.
W innej sytuacji znajdują się emeryci, którzy uzyskali dochód poza emeryturą. Tutaj zależy z jakiego źródła był dodatkowy dochód. Jeśli na przykład emeryt uzyskiwał dochody z wynajmu mieszkania, powinien wypełnić PIT-36, który jest odpowiedni dla takich dochodów. Jeśli był zatrudniony w opraciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło – PIT-37. Jeżeli pracował za granicą, wypełnia PIT-36.
Dla ułatwienia rozliczenia PIT zachęcamy do skorzystania z naszego bezpłatnego programu, który obliczy podatek i przeprowadzi krok po kroku przez cały proces wypełniania zeznania. Rozliczenie PITu online jest z roku na rok coraz bardziej popularne i same urzędy skarbowe zachęcają do rozliczania podatku w ten sposób. Program do rozliczenia PIT można pobrać pod poniższym artykułem. Program jest prosty w obsłudze, a w przypadku ewentualnych trudności oferujemy filmy z instrukcją na kanale na youtube.com
Przeczytaj też: Jaki PIT – emerytura zagraniczna