Jaki PIT dla małżonków z dzieckiem?

małżonkowie z dzieckiemRozliczenie PITu wspólnie z małżonkiem jest możliwe, jeśli żadne z nich nie uzyskiwało dochodów opodatkowanych liniowo, ryczałtem, kartą podatkową ani podatkiem tonażowym. Powinni więc wypełnić PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie lub dzieło) lub PIT-36 (działalność gospodarcza, praca za granicą). Jeśli jedno z nich uzyskiwało dochody wykazywane w PIT-36, powinni wypełnić razem jeden PIT-36.

W celu oświadczenia, że chcą rozliczyć PIT razem, na pierwszej stronie formularza, w części “wybór sposobu opodatkowania” powinni zaznaczyć “wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy”.

Przeczytaj też: kiedy lepiej rozliczać PIT razem a kiedy osobno.

W celu skorzystania z ulgi na dziecko, należy wykazać odliczone kwoty w PIT-37 lub PIT-36 w części “Odliczenia od podatku” oraz w załączniku PIT/O. Jeżeli wysokość podatku jest niższa od stawki ulgi na dzieci, należy wypełnić dodatkowo załącznik PIT/UZ.

Przeczytaj też: aktualne stawki ulgi na dziecko

Obejrzyj film przedstawiający jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem i skorzystać z ulgi na dziecko:

Dowiedz się więcej: Rozliczenie PITu online

pobierz program do rozliczenia pit

5 komentarzy

  1. Czy jest możliwość rozliczenia pit wspólnie z małżonkiem, jeżeli jesteśmy małżenstwem od czerwca 2014?

  2. Niestety nie, ze wspólnego opodatkowania moga skorzystać tylko ci podatnicy, którzy byli w związku małżeńskim przez cały poprzedni rok.

  3. A czy jezeli dziecko urodziło sie październiku tego roku, to bedziemy mieć ulge? Czy tez dotyczy to malzenstw, ktore cały rok miały dziecko?

  4. Anna P, w tym przypadku nie jest konieczny cały rok. Możecie odliczyć ulgę za 3 miesiące (od października do grudnia).

  5. Załącznik PIT/UZ do ulgi na dziecko nie jest już potrzebny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.