małżonkowie z dzieckiem

Jaki PIT dla małżonków z dzieckiem?

małżonkowie z dzieckiemRozliczenie PITu wspólnie z małżonkiem jest możliwe, jeśli żadne z nich nie uzyskiwało dochodów opodatkowanych liniowo, ryczałtem, kartą podatkową ani podatkiem tonażowym. Powinni więc wypełnić PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie lub dzieło) lub PIT-36 (działalność gospodarcza, praca za granicą). Jeśli jedno z nich uzyskiwało dochody wykazywane w PIT-36, powinni wypełnić razem jeden PIT-36.

W celu oświadczenia, że chcą rozliczyć PIT razem, na pierwszej stronie formularza, w części „wybór sposobu opodatkowania” powinni zaznaczyć „wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy”.

Przeczytaj też: kiedy lepiej rozliczać PIT razem a kiedy osobno.

W celu skorzystania z ulgi na dziecko, należy wykazać odliczone kwoty w PIT-37 lub PIT-36 w części „Odliczenia od podatku” oraz w załączniku PIT/O. Jeżeli wysokość podatku jest niższa od stawki ulgi na dzieci, należy wypełnić dodatkowo załącznik PIT/UZ.

Przeczytaj też: aktualne stawki ulgi na dziecko

Obejrzyj film przedstawiający jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem i skorzystać z ulgi na dziecko:

Dowiedz się więcej: Rozliczenie PITu online

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!