małżonkowie z dzieckiem

Jaki PIT dla małżonków z dzieckiem?

małżonkowie z dzieckiemRozliczenie PITu wspólnie z małżonkiem jest możliwe, jeśli żadne z nich nie uzyskiwało dochodów opodatkowanych liniowo, ryczałtem, kartą podatkową ani podatkiem tonażowym. Powinni więc wypełnić PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie lub dzieło) lub PIT-36 (działalność gospodarcza, praca za granicą). Jeśli jedno z nich uzyskiwało dochody wykazywane w PIT-36, powinni wypełnić razem jeden PIT-36.

W celu oświadczenia, że chcą rozliczyć PIT razem, na pierwszej stronie formularza, w części „wybór sposobu opodatkowania” powinni zaznaczyć „wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy”.

Przeczytaj też: kiedy lepiej rozliczać PIT razem a kiedy osobno.

W celu skorzystania z ulgi na dziecko, należy wykazać odliczone kwoty w PIT-37 lub PIT-36 w części „Odliczenia od podatku” oraz w załączniku PIT/O. Jeżeli wysokość podatku jest niższa od stawki ulgi na dzieci, należy wypełnić dodatkowo załącznik PIT/UZ.

Przeczytaj też: aktualne stawki ulgi na dziecko

Obejrzyj film przedstawiający jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem i skorzystać z ulgi na dziecko:

Dowiedz się więcej: Rozliczenie PITu online

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2024)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!