holandia

Jaki PIT za pracę w Holandii?

holandiaW celu rozliczenia dochodów z pracy zagranicą, w tym Holandii, należy wypełnić formularz PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG.

Holandia należy do państw, które mają podpisane z Polską umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, metodą proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że dochód z pracy w Holandii zostanie w całości opodatkowany w Polsce. Z tego względu, osoby pracujące w Holandii mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej, a w tym celu powinny wypełnić załącznik PIT/O.

Zaliczka na podatek od pracy w Holandii

Formularz PIT-36 wraz z załącznikami PIT/ZG i PIT/O należy złożyć do 30 kwietnia 2015 roku (za pracę w 2014 roku). Oprócz tego, należy pamiętać o konieczności zapłacenia zaliczki na podatek w trakcie roku. Należy wpłacić ją do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu powrotu do Polski. Przykładowo, osoba, która pracowała w Holandii od czerwca do sierpnia 2014 roku i wróciła do Polski pod koniec sierpnia powinna wpłacić do polskiego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek do 20 września 2014 r. Zaliczka wynosi 18% od dochodu minus podatek zapłacony w Holandii. Osoby, które wróciły dopiero w grudniu lub wciąż mieszkają w Holandii, nie wpłacają zaliczki, a jedynie wypełniają formularz PIT-36 i załączniki.

Jak obliczyć podatek za pracę w Holandii

Podatek za pracę w Holandii oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia, w następujący sposób:

  1. Przychód uzyskany za granicą pomniejsza się o 30% diety z tytułu podróży służbowej za granicę, za każdy dzień pracy. Dieta za podróż służbową do Holandii wynosi 50 euro. Jeśli zatem pracowałeś w Holandii, przykładowo 60 dni, możesz odliczyć od przychodu 900 euro (50 x 30% = 15  60 x 15 = 900).
  2. Pomniejszony o dietę przychód przelicza się na złote. W jaki sposób to zrobić przeczytasz w artykule „jaki kurs euro do rozliczenia pit„.
  3. Od przychodu w złotych odlicza się koszty uzyskania przychodu. Są one takie same jak w przypadku pracy w Polsce. Wynoszą 111,25 zł miesięcznie, chyba że koszty dojazdu do pracy komunikacją miejską były wyższe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o uldze za dojazd do pracy.
  4. Od dochodu (tzn. przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu) odlicza się zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.
  5. Od dochodu pomniejszonego o składki społeczne oblicza się podatek zgodnie z zasadami skali podatkowej.
  6. Od podatku odlicza się zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek zapłacony w Holandii. Odliczenie podatku z Holandii nie może jednak przekroczył limitu, który liczy się mnożąc podatek od całości dochodu (z Polski i Holandii) razy dochód z Holandii i dzieląc otrzymaną kwotę przez całość dochodu.
  7. Tak obliczony podatek można obniżyć jeszcze o wysokość ulgi abolicyjnej, o której przeczytasz w oddzielnym artykule.

Praca w Polsce i Holandii – jaki PIT?

Jeżeli pracowałeś i w Polsce, i w Holandii, wypełniasz ten sam formularz i te same załączniki co osoby pracujące tylko w Holandii. Jako przychód należy wpisać sumę zarobionego wynagrodzenia w Polsce i Holandii. Jeśli zatem oprócz pracy w Holandii, pracowałeś w Polsce, na umowie o pracę, umowie zlecenie albo umowie o dzieło, nie wypełniasz formularza PIT-37, ale wszystkie dochody wykazujesz na PIT-36

Źródło: art. 27 ust. 8, 9 i 9a, art. 30c ust.4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych; wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania; Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!