Wybór deklaracji PIT

Deklaracje PIT

Podatnikom (mieszkańcom Polski) udostępniono różne deklaracje PIT, za pomocą których rozliczą dochody uzyskane w danym roku rozliczeniowym. Wszystkie można rozliczyć przez internet.

Praca

formularz pit37Osoby zarabiające jedynie na podstawie umowy o pracę wybierają PIT-37. Nie ma przy tym żadnego znaczenia ilość zawartych w danym roku umów o pracę. Pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie) wybierają z kolei PIT-36. W sytuacji osiągania dochodów z tytułu umowy o pracę i równocześnie z innych źródeł (np. umowa o dzieło, zlecenie), z których podatek opłacany jest samodzielnie, należy również wybrać deklarację PIT-36.

W przypadku wspólnego rozliczania się małżeństw obowiązuje PIT-37, chyba że małżonkowie mają jakieś dochody szczególne – wtedy powinni wybrać PIT-36. Za pomocą deklaracji PIT-36 powinni rozliczać się również rodzice wliczający do swoich dochodów dochody osiągnięte przez ich małoletnie dzieci.

Jeśli dany pracownik nie korzysta z żadnych ulg i chce, aby to pracodawca złożył za niego roczną deklarację, to powinien złożyć oświadczenie PIT-12 (przed 10 stycznia roku następującego po roku rozliczeniowym).

Przedsiębiorcy mają natomiast do wyboru:

 • PIT-16A (podatek opłacany na podstawie karty podatkowej),
 • PIT-28A (podatek opłacany ryczałtem),
 • PIT-36 (rozliczenie według skali podatkowej),
 • PIT-36L (podatek obliczany w skali liniowej – 19%).

Osoby grające na giełdzie lub też zbywające udziały w spółce wybierają PIT-38. Natomiast osoby duchowne – opłacające zryczałtowany podatek dochodowy – wybierają deklarację PIT-19A.

Zbycie nieruchomości

Przy zbyciu nieruchomości korzysta się z deklaracji PIT-38, jeśli chodzi o nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2009-2012. Gdy pochodzą one z lat 2007-2008, stosuje się formularze PIT-36, PIT-38, PIT-28 lub PIT-36L. Sprzedaż nieruchomości nabytych lub wybudowanych przed 2007 r. nie podlega rozliczeniu.

Najem nieruchomości

Nieco inaczej wygląda sytuacja podatników osiągających dochody z najmu nieruchomości. Wybór deklaracji jest ściśle uzależniony od formy obliczania podatku:

 • ryczałt ewidencjonowany (PIT-28),
 • zasady ogólne, czyli skala podatkowa (PIT-36),
 • umowa o pracę plus najem wg skali (PIT-36),
 • ryczałt plus najem wg skali (PIT-28 oraz PIT-36).
pobierz program do rozliczenia pit

3 komentarze

 1. Witam wszystkich mam pytanie mianowicie chodzi mi jakiej deklaracji PIT użyć? Z małżonką razem się rozliczamy PIT-37, ale ” Za pomocą deklaracji PIT-36 powinni rozliczać się również rodzice wliczający do swoich dochodów dochody osiągnięte przez ich małoletnie dzieci.” nie rozumiem tego zdania dokładnie ponieważ co to są za dochody, które mogą osiągnąć nasze dzieci? Czy to może być np. wygrana w konkursie międzyszkolnym, w którym moje dziecko wygrało tablet?

 2. Interesujący artykuł, wszystkie ważne informacje dotyczące wyboru deklaracji PIT zostały tutaj zawarte, można się dużo dowiedzieć bardzo polecam :)

 3. a co jeśli osoba odbywa staż? to ma wypełniać PIT-37? wiem, że ma dostać po odbytym staży dokumenty z Urzędu Pracy. A jeśli staż nie jest organizowany przez UP? co w takim przypadku robić? pomóżcie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.