Przekazanie darowizny
Przekazaną darowiznę można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT, w ramach tzw. „ulgi za darowizny”. Kwotę odliczenia należy wskazać w odpowiednim formularzu PIT (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 w zależności od tego z jakich źródeł otrzymywałeś dochód). Do deklaracji należy dołączyć załącznik PIT/O, w którym wykazujemy szczegółowe dane o darowiznie. Najprościej jest to zrobić przez internet, korzystając z programu do rozliczania PIT.
Uldze za darowizny podlegają darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, na cele kościelne oraz krew i osocze przekazane przez honorowych krwiodawców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „jak rozliczyć darowizny„.
Darowizna a PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie lub dzieło)
Na formularzu PIT-37 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części D (odliczenia od dochodu) w wierszu „odliczenia od dochodu – wykazane w części B załącznika PIT/O”.
Darowizna a PIT-36 (działalność gospodarcza według skali podatkowej, praca za granicą, inne źródła)
Na formularzu PIT-36 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części F (odliczenia od dochodu/zwolnienie) w wierszu „odliczenia od dochodu – wykazane w części B załącznika PIT/O”.
Darowizna a PIT-28 (ryczałt)
Na formularzu PIT-28 kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w części D.1. (odliczenia od przychodów na podstawie art. 11 ustawy) w wierszu „odliczenia od przychodów – wykazane w części B załącznika PIT/O”.
Załącznik PIT/O
Podatnicy, którzy odliczają darowiznę na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego lub z tytułu krwiodawstwa, wypełniają wiersz 1 w części B (odliczenia od dochodu (przychodu)). Suma tych darowizn nie może być wyższa niż 6% dochodu.
Podatnicy, którzy odliczają darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła wypełniają wiersz 2 (darowizny wynikające z odrębnych ustaw), również w części B. W przypadku tej darowizny nie istnieje limit dochodu.
Ponadto, wszyscy podatnicy, wypełniają część D, w której należy wykazać dane identyfikacyjne i adres obdarowanego (adres fundacji, adres stacji krwiodawstwa itp.)
Otrzymanie darowizny (spadku)
Otrzymane darowizny podlegają ustawie o podatku od darowizn i spadków.
Ustawa zakłada, że jeżeli kwota otrzymanej darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku konieczne jest zapłacenie podatku od darowizny (lub spadku). Wysokość kwoty wolnej od podatku zależna jest od tego, od kogo otrzymałeś darowiznę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o podatku od prezentów, które również traktowane są jak darowizna.
Darowizny otrzymane od osób z tzw. 0 grupy podatkowej podlegają zwolnieniu z podatku od darowizn.
Do grupy tej należą:
- małżonek,
- zstępni (np. dzieci, wnuki),
- wstępni (np. rodzice, dziadkowie),
- rodzeństwo,
- pasierb,
- pasierbica,
- macocha,
- ojczym.
Warunkiem zwolnienia z podatku od darowizn jest złożenie druku SD-Z2. Należy złożyć go, jeżeli wartość darowizny (lub kilku darowizn otrzymanych od jednej osoby z tej grupy w ciągu 5 lat) przekroczy 9 637 zł.
Jeśli darowizna została otrzymana od osoby spoza grupy podatkowej 0 i przekroczyła kwotę wolną od podatku dla członków tej grupy, konieczne jest złożenie druku SD-3.