Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw wygodzie podatników i od 2017 roku umożliwia wypełnienie formularza PIT przez urząd skarbowy. Ułatwia to spełnienie obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, jednak warto wiedzieć o ograniczeniach tej metody rozliczenia.
Aby urząd skarbowy wypełnił zeznanie podatkowe, należy złożyć wniosek PIT-WZ. Jest to formularz, który można wypełnić jedynie w formie elektronicznej, w okresie od 15 marca do 16 kwietnia 2018 roku. Po jego złożeniu, urząd skarbowy w ciągu 5 dni przygotowuje wypełnione zeznanie podatkowe, które podatnik powinien przejrzeć i zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli nie podejmie żadnej aktywności, ostatniego dnia kwietnia zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane.
Wniosek PIT-WZ przeznaczony jest dla osób, które rozliczają się na formularzu PIT-37. Nie skorzystają z niego zatem m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą, korzystające z podatku ryczałtowego, w tym uzyskujące dochody z najmu, pracujące za granicą.
Na formularzu PIT-WZ należy podać:
- swoje (i ewentualnie małżonka) dane identyfikacyjne;
- informację o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych);
- wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jeśli przysługuje;
- liczbę i dane dzieci oraz kwotę ulgi prorodzinnej, jeśli przysługuje;
- informację o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli przysługuje zwrot nieodliczonej ulgi na dzieci;
- numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% podatku;
- adres e-mail, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu zeznania podatkowego.
Wniosek PIT-WZ pozwala zatem na uniknięcie przepisywania danych z formularza PIT-11 oraz składania załącznika PIT/O do odliczenia ulg. Warto jednak zwrócić uwagę, że PIT-WZ umożliwia skorzystanie jedynie z ulgi na dzieci oraz ulgi rehabilitacyjnej. Osoby, które przekazały darowiznę na cele pożytku publicznego albo kultu religijnego i chcą ją odliczyć od dochodu, osoby, którym przysługuje ulga na internet, na badania i rozwój albo odliczenie wpłat na IKZE powinny więc samodzielnie złożyć formularz PIT-37.
Niedogodnością wniosku PIT-WZ może być również termin jego składania. Osoby, którym przysługuje zwrot nadpłaconego podatku mogą szybciej otrzymać swoje środki składając formularz PIT-37 już w lutym, niż czekając do marca lub kwietnia aż możliwe będzie złożenie PIT-WZ.
Warto też pamiętać, że to podatnik zawsze jest odpowiedzialny za prawidłowe zeznanie podatkowe – nawet jeśli zostanie przygotowane przez urząd skarbowy.
Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Onkologicznej Alivia:
Alivia juz od ponad 12 lat pomaga chorym na raka w finansowaniu nierefundowanych terapii, konsultacji, niezbędnych badań i dojazdów do ośrodka leczenia. Rozlicz PIT i przekaż 1,5% podatku dla chorych na raka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli dalej pomagać chorym walczyć o najlepsze leczenie, ich zdrowie i dłuższe życie. Pomóż nam walczyć dalej! Wpisz w swoją deklarację KRS 0000358654
Dowiedz się więcej: https://alivia.org.pl/wspieraj/1procent/