PIT-36L (PODATEK LINIOWY)

formularz pit-36lPIT-36L – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

To formularz, z którego korzystają jedynie podatnicy rozliczający się z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podatkiem liniowym (19%). Rozliczając w ten sposób dochody za 2012 r., należało do 20 stycznia tego roku złożyć w urzędzie skarbowym informację o chęci korzystania z tej konkretnie formy opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia działalności już po tym terminie – dana osoba powinna złożyć informację do CEiDG-1 lub w urzędzie skarbowym (nie później niż w dniu uzyskania pierwszych przychodów).

Podatnik rozliczający się za pomocą PIT-36L może wypełniać również inne deklaracje, jeśli oczywiście osiąga przychody z innych – niż rozliczane podatkiem liniowym – źródeł.

Deklaracją PIT-36L nie mogą rozliczać się wspólnie małżeństwa. Wykluczone jest również rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Osoby korzystające z podatku liniowego nie mają prawo rozliczać wspólnie także innych dochodów, które wpisuje się na standardowych drukach PIT-36 i PIT-37.

Za pomocą PIT-36L odliczyć można jedynie:

  • składki na ZUS,
  • składki zdrowotne,
  • ulgę abolicyjną,
  • składkę na IKZE.

Podatnik posiada również prawo przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Należy pamiętać, że osoba która w danym roku podatkowym uzyskała przychody z tytułu wykonywania usług (nie dotyczy sprzedaży towarów) na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, to musi rozliczyć się drukiem PIT-36. W takiej sytuacji nie przysługuje bowiem możliwość korzystania z opodatkowania liniowego.

Termin złożenia: 30 kwietnia

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.