załącznik pit/m

PIT/M (DZIECI)

załącznik pit/mPIT/M – informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców.

To załącznik składany przez rodziców, którzy doliczają do swoich dochodów przychody małoletnich dzieci. Można go złożyć jedynie z formularzem PIT-36. Zatem jeżeli rodzic chce doliczyć dochody dziecka – musi złożyć deklarację PIT-36.

W załączniku PIT/M mogą znaleźć się dochody małoletniego dziecka inne niż dochody z pracy, stypendiów czy z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku – ta grupa dochodów zobowiązuje dziecko do wypełnienia własnego rozliczenia. Takie zeznanie podpisują i składają za nie rodzice (opiekunowie prawni).

W przypadku wspólnie rozliczających się małżeństw dochód małoletniego dolicza się do sumy ich dochodów. Jeśli natomiast rodzice rozliczają się osobno, to dochód dziecka powinien zostać dodany po równej połowie na każdego rodzica.

Prawo doliczenia dochodów małoletniego dziecka nie przysługuje rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej lub w sytuacji objęcia majątku dziecka przez kuratora.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!