Jak zrobić korektę PIT?
Popełnienie błędów w złożonej deklaracji podatkowej skutkuje koniecznością wypełnienia deklaracji korygującej. Korekty należy dokonywać aż do końca okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, licząc od końca roku złożenia deklaracji. W przypadku zeznań za 2013 r. korektę trzeba więc składać do końca 2019 r.
Aby dokonać korekty, należy złożyć deklarację podatkową na formularzu obowiązującym w roku, w którym złożono deklarację z błędami. Dodatkowo, podatnik jest zobowiązany do złożenia uzasadnienia przyczyny korekty – (druk ORD-ZU – dla e-deklaracji).
Złożenie korekty PIT
Korekty należy dokonywać na druku, który obowiązywał w roku, za który przeprowadzana jest korekta. Przykładowo, podatnik korygujący PIT-36 za 2012 r. powinien złożyć korektę na obowiązującej wtedy wersji formularza.
Osoba rozliczająca się drogą elektroniczną może skorzystać z niej (bez e-podpisu) w przypadku deklaracji za rok: 2008 – PIT-37; 2009 – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39; 2010-2012 – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A.
Złożenie korekty deklaracji PIT w wyznaczonym czasie razem z ewentualną zapłatą zaległości podatkowych prowadzi do sytuacji, w której zaniechane zostają działania organów skarbowych, mogące skutkować karą za przestępstwo karno-skarbowe. Warto pamiętać, że szybka zapłata występujących zaległości (w terminie do 7 dni od złożenia korekty) prowadzi do obniżenia odsetek podatkowych z tego tytułu do 75% podstawowej ich wartości.
Podatnik traci możliwość skorygowania deklaracji PIT w czasie, gdy trwa w tej sprawie postępowania podatkowe albo kontrola podatkowa. Prawo takie przysługuje nadal po zakończeniu postępowania, ale tylko w zakresie nieobjętym decyzją organu państwowego.
Tak jak zwykłe zeznanie podatkowe, korektę PIT również można złożyć przez Internet.