rozliczenie pit online

Rozliczenie PITu online

Rozliczenie PITu przez Internet nie należy do trudnych, jednak ze względu na to, że jest to wciąż dosyć nowy sposób na rozliczenie PIT, wiele osób ma problem z taką formą rozliczenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące rozliczenia PITu online.

Jak wypełnić PIT online?

Najłatwiejszym sposobem na rozliczenie PITu online jest skorzystanie z programu przygotowanego przez profesjonalną firmę. Jeden z takich programów możesz pobrać z naszej strony. Program jest bezpłatny i intuicyjny. Wypełnienie PITu za pomocą tego programu jest łatwiejsze niż papierowej deklaracji, ponieważ program sam obliczy podatek.

Zobacz na filmie jak wypełnić PIT z programem do Rozliczenia PIT (PIT Projekt):

Rozliczenie PITu online a podpis

Wiele osób zastanawia kwestia podpisu w przypadku rozliczenia PITu przez Internet. Są dwa sposoby na podpisanie PITu online. Pierwszy sposób to użycie podpisu elektronicznego. Sposób ten jest jednak kosztowny, ponieważ wymaga zakupu specjalnego urządzenia. Drugi sposób nic jednak nie kosztuje. Jako „podpis”, podczas wysyłania PITu online można podać kwotę przychodu z rozliczenia PITu z poprzedniego roku. Podanie tej informacji jest traktowane na równi z podpisem elektronicznym albo podpisem odręcznym na papierowej deklaracji.

Jak wysłać PIT online?

Do wysyłania zeznań podatkowych służy system e-Deklaracje przygotowany przez Ministerstwo Finansów i dostępny na stronie finanse.mf.gov.pl. W celu wysłania PITu przez internet można skorzystać z tego systemu bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów ale łatwiejszym sposobem będzie skorzystanie z niego za pośrednictwem naszego programu.

System e-Deklaracje jest jedynym prawidłowym sposobem na wysłanie PITu online. Nie należy więc wysyłać PITu zwykłą pocztą e-mail.

Czy rozliczenie PITu online jest bezpieczne?

Wielu podatników obawia się o bezpieczeństwo rozliczania PITu online. Skąd będą wiedzieć czy PIT dotarł i czy nie zostaną ukarani za niewysłanie PITu? Problem ten załatwia tzw. UPO, czyli dokument, który jest generowany przez system e-Deklaracje po dostarczeniu PITu online. Możemy go zapisać na swoim komputerze lub wydrukować i w razie problemów pokazać urzędnikom jako dowód, że PIT został do urzędu dostarczony.

Jak szybko przyjdzie zwrot podatku?

Zgodnie z przepisami, urząd skarbowy ma trzy miesiące na wysłanie zwrotu podatku. Jeżeli przekroczy ten termin, będzie miał obowiązek zwrócić podatek razem z odsetkami.

Doświadczenie pokazuje, że podatnicy, którzy składają PIT online często szybciej otrzymują zwrot podatku, niż ci, którzy składają go drogą tradycyjną. Oprócz sposobu złożenia PITu znaczenie mają jednak również inne czynniki. Jednym z nich jest termin złożenia deklaracji. Większość podatników co roku czeka z tym do ostatniej chwili. Podatnicy, którzy zatem złożą PIT w drugiej połowie kwietnia często dłużej czekają na zwrot podatku, ze względu na dużą ilość pracy, jaką w tym okresie mają urzędnicy. Czekanie ze złożeniem PIT do ostatniej chwili ma również inne wady. Ze względu na dużą liczbę składanych w tym okresie deklaracji, system e-Deklaracje może zostać przeciążony i utrudni to złożenie PITu online. A warto wiedzieć, że nawet 1 minuta po północy jest nieterminowym złożeniem zeznania i może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dużo zależy również od samego urzędu skarbowego. Niektóre szybciej zwracają podatek, w innych może trwać to dłużej.

W zależności od wymienionych czynników, zwrot podatku może przyjść już po kilku dniach od złożenia zeznania, ale może trwać to również miesiąc lub dłużej.

 

Rozliczenie PITu online jest więc bezpieczne, proste i szybkie. Co roku coraz więcej podatników decyduje się na taką formę rozliczenia. Jest to też sposób rekomendowany przez same Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe.

Nie czekaj z rozliczeniem PIT do ostatniej chwili. Skorzystaj z ulg i uniknij błędów. Złóż deklarację podatkową za pomocą prostego oraz bezpiecznego programu. Dowiedz się więcej.

Na rozliczenie PIT zostało:

Dni
Godzin
Minut

Skorzystaj z darmowego programu do PIT, który umożliwia szybkie, proste i bezpieczne wypełnienie formularza PIT i wysłanie przez Internet do Urzędu Skarbowego. Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalności, które pomagają w bezbłędnym wypełnieniu danych, koniecznych dla poprawnego obliczenia podatku. Dowiedz się więcej.

Aktualności:

Rozliczanie z małżonkiem 2024 (PIT za 2023)

Osoby, które pozostają w związku małżeńskim mogą wspólnie składać deklaracje podatkowe. Warto pamiętać, że dzięki wprowadzonym zmianom związek małżeński nie musi trwać cały rok, aby para mogła wspólnie się rozliczać. 

Czytaj więcej!

Ulga na Internet 2024 (PIT za 2023)

Składając zeznanie podatkowe za rok 2023 wciąż możemy skorzystać z ulgi na Internet. Dzieje się tak jednak tylko w niektórych przypadkach, bo ulga ta została mocno ograniczona.  Koszty poniesione za

Czytaj więcej!

Na rozliczenie PIT pozostało:

Dni
Godzin
Minut

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!