Pożyczka od rodziny lub znajomych – czy płaci się podatek?

portfel z pieniędzmi

Sytuacje życiowe czasami zmuszają nas do zaciągnięcia pożyczki. Aby uniknąć kredytów z banku, niektórzy decydują się na pożyczenie pieniędzy o swoich znajomych albo członków rodziny. Dowiedz się z jakimi formalnościami wobec urzędu skarbowego się to wiąże i w jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. 

Pożyczka od znajomego

Zaciągając pożyczkę od osoby niespokrewnionej, trzeba się liczyć z tym, że należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) do właściwego Urzędu Skarbowego w odpowiednim terminie.

Pożyczkobiorca, po otrzymaniu pożyczki i złożeniu deklaracji PCC-3, musi uiścić podatek w wysokości 2% pożyczki do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni. Podlega ona opodatkowaniu w dwóch przypadkach:

  • gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy znajdujące się w Polsce lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce,
  • gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy znajdujące się za granicą, a nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i umowa pożyczki została zawarta w Polsce.

W przypadku, jeżeli w wyniku kontroli z Urzędu Skarbowego, powołamy się, że pożyczka jest naszym źródłem dochodu a podatek od czynności cywilno – prawnych nie został zapłacony, wówczas podatek ten wyniesie 20% – karna stawka podatku.

Zwolnienie z podatku w przypadku pożyczki od znajomego

W przypadku, jeżeli pożyczkę otrzymuje się od znajomego, zwolnienie z podatku występuje w przypadku, gdy:

  • pożyczki od jednej osoby nie przekroczyły 5 000 zł w ciągu trzech lat,
  • pożyczki od kilku osób nie przekroczyły 25 000 zł w ciągu trzech lat,
  • od pożyczek rzeczy zindywidualizowanych, np. samochodu.

Przykład obliczenia podatku od pożyczki od znajomego

Asia pożyczyła od Janka 25 000 zł. Ile powinna zapłacić podatku?

25 000 zł – kwota zwolniona od podatku (5 000 zł) = 20 000 zł

20 000 zł * 2% = 400 zł

Asia musi zapłacić 400 zł podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Pożyczka od rodziny

Pożyczka od bliskiej rodziny jest całkowicie zwolniona z podatku, jednakże pieniądze muszą zostać przekazane na rachunek bankowy a nie w gotówce i nie przekraczać kwoty 9 637 zł. Kwota ta dotyczy pożyczki od jednej osoby, w trakcie 5 lat. Pożyczkodawcą muszą być następujące osoby spokrewnione: wstępni, zstępni, rodzeństwo, pasierbowie, ojczym/macocha, zięć/synowa lub teściowie. W tym przypadku, nie trzeba dopełniać żadnych formalności.

Jeżeli pożyczka od najbliższej rodziny przekracza kwotę 9 637 zł wówczas pożyczkobiorca zobowiązany jest do złożenia deklaracji PCC-3 – jest to tylko kwestia informacyjna dla Urzędu Skarbowego i nie ma obowiązku zapłaty podatku. Należy jednak pamiętać, że nielimitowane zwolnienie z podatku nie dotyczy sytuacji, gdy pożyczkodawcą jest teść, zięć lub synowa. Jeżeli pożyczka od teścia, zięcia lub synowej przekroczy w trakcie 5 lat kwotę 9 637 zł konieczne jest zapłacenie 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

Termin uiszczenia ewentualnej opłaty wynosi 14 dni, tak samo jak w przypadku pożyczki od znajomego. Kara, którą nakłada Urząd Skarbowy, poprzez niedopełnienie obowiązku wynosi również 20% od kwoty pożyczki.

pobierz program do rozliczenia pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.