Jak rozliczyć podatek

Termin i deklaracja PIT

Początkiem każdego roku podatnicy są zobowiązani do terminowego składania deklaracji podatkowych. Przedkładanie do urzędu skarbowego zeznania podatkowego ma na celu rozliczenie się z przychodów osiągniętych w minionym roku rozliczeniowym. Właściwe wypełnienie deklaracji podatkowej i obliczenie podatku nie zawsze wymaga pomocy specjalisty, można wykonać to samodzielnie. Trzeba jednak zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty świadczące o uzyskanych dochodach i właściwe formularze PIT.

O tym, jaki formularz PIT będzie niezbędny dla rozliczenia podatkowego, decyduje rodzaj uzyskanych przychodów, dlatego najważniejsze jest sprecyzowanie ich źródła i rodzaju opodatkowania. W przypadku gdy uzyskane przychody pochodziły z kilku różnych źródeł, niezbędne jest złożenie adekwatnej ilości deklaracji PIT. Mimo tego zróżnicowania, wszystkie druki wymagają standardowych danych, a obliczenie podatku polega na zsumowaniu przychodów, od których odejmowane są koszty. Następnie od obliczonego dochodu wylicza się podatek należny, który można pomniejszyć o ulgi i odliczenia.

Najczęściej wypełnianym przez podatników formularzem jest PIT-37, który określa przychody uzyskiwane za pośrednictwem płatnika. PIT-37 wypełniają osoby pozostające w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, renciści i emeryci.

Pamiętaj!

Wypełniając deklarację podatkową, każdy podatnik powinien pamiętać o prawidłowym uzupełnieniu następujących danych:
• NIP (swój i ewentualnie małżonka w przypadku wspólnego rozliczenia),
• sposób opodatkowania,
• uzyskane dochody (z umowy o pracę i umowy zlecenie, jeśli taka sytuacja wystąpiła) – własne i małżonka w przypadku rozliczenia wspólnego,
• suma dochodów, kosztów i odprowadzonych zaliczek,
• informacja o ulgach i odliczeniach.

Każdy formularz PIT, również rozliczony przez internet daje podatnikowi możliwość przekazania 1 procenta podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Wyznaczoną kwotę w imieniu podatnika przekazuje urząd skarbowy.

pobierz program do rozliczenia pit

2 komentarze

  1. ja zawsze mam problem z rozliczeniem, człowiek zamiast pracować musi się jeszcze zastanawiać, jak ma to zrobić aby dobrze się rozliczyć. Dzięki takim portalom można dowiedzieć się bardzo dużo ja po przeczytaniu kilku działów, już mniej więcej się orientuje jak to ugryźć

  2. Ja nigdy nie wiedziałam co do czego wpisywać, an szczęście mam dobrego ducha w postaci starszej siostry, która pomoże radą. Jednak, żeby się przekonać, że wszystko się uwzględniło w deklaracji podatkowej warto zerknąć na taką stronę jak ta :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.Pola wymagane są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Rozwiąż równanie * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.